Το Μακεδονικό Ζήτημα

ΣΤ΄. ΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ

(σχολικό βιβλίο σελ. 55-  56)

• Ο αγώνας για να απελευθερωθεί η Μακεδονία είχε ξεκινήσει το 1821, αλλά οι ισχυρές δυνάμεις των Τούρκων που βρίσκονταν εκεί κατέστειλαν την επανάσταση.
  • Νέα τάση για να επαναστατήσει η Μακεδονία. Λόγοι:
  1. Η κρίση στο Ανατολικό Ζήτημα.
  2. Η αντίληψη που υπήρχε ότι η Οθωμανική Αυτοκρατορία πρόκειται να διαλυθεί.
  • Μετά τον πόλεμο του 1897 που είχε αρνητική κατάληξη για την Ελλάδα, οι Βούλγαροι άρχισαν να στέλνουν στρατό στη Μακεδονία με σκοπό να δημιουργήσουν τις κατάλληλες συνθήκες για να αυτονομηθεί η περιοχή και αργότερα να ενσωματωθεί στο κράτος της Βουλγαρίας.
  • Η προσπάθεια αυτή άρχισε με τη θρησκευτική χειραφέτηση της Βουλγαρίας που έγινε όταν ιδρύθηκε η Βουλγαρική Εξαρχία (1870).
  • Η επέμβαση της Βουλγαρίας στη Μακεδονία αποτελεί μέρος της πανσλαβιστικής κίνησης που προωθούσε η Ρωσία στα Βαλκάνια προσπαθώντας να επηρεάσει τις εξελίξεις που παρατηρούνταν εκεί και με στόχο να βγει στη Μεσόγειο.
  • Ο κίνδυνος που δημιουργήθηκε από την απειλή των Βουλγάρων στη Μακεδονία κινητοποίησε τους Έλληνες.
  • Η εκκλησία, η ελληνική κυβέρνηση και πολλοί άλλοι στάθηκαν στο πλευρό των Ελλήνων της Μακεδονίας. Πολλά σώματα εθελοντών πήγαν στη Μακεδονία για να αποκρούσουν τους Βούλγαρους και να τονώσουν το ηθικό των Ελλήνων της Μακεδονίας.
  • Πολύ σημαντικός για την αντίσταση ήταν ο μητροπολίτης Καστοριάς Γερμανός Καραβαγγέλης που ενεργούσε με τη βοήθεια οπλαρχηγών της περιοχής.
  • Τη δράση των σωμάτων οργάνωσε επιτυχώς ο Ίων Δραγούμης, υποπρόξενος στο Μοναστήρι.
  • Εξαιρετικής σημασίας ήταν η συνεισφορά του Παύλου Μελά, ο οποίος ήταν αξιωματικός του ελληνικού στρατού, σχετικά με την οργάνωση της αντίστασης των Ελλήνων.
  • Σκοτώθηκε με ηρωικό τρόπο, όταν συγκρούστηκε με τουρκικό απόσπασμα στο χωριό Στάτιστα (1905).
  • Ο αγώνας (1904- 1908) ήταν επιτυχής για τους Έλληνες και ο βουλγαρικός κίνδυνος αντιμετωπίστηκε.

Δραστηριότητες:

1. Να διαβάσετε τις σελίδες 55- 56 του σχολικού βιβλίου.
  2. Ποιες προσωπικότητες αναδείχθηκαν κατά την αντίσταση των Ελλήνων στη Μακεδονία;
  3. Να λύσετε το κρυπτόλεξο.