Το Πρόγραμμα αυτό έχει ως στόχο να δείξει στους μαθητές την αξία των βοτάνων της Μακρινίτσας και άλλων περιοχών της Ελλάδας, την εύκολη χρήση τους και τα πλεονεκτήματα που έχουν απέναντι στα  φάρμακα. Το Πήλιο, με τη μεγάλη ποικιλία στα βότανα, προσφέρεται ως κατάλληλο πεδίο για τους μαθητές, οι οποίοι έρχονται σε άμεση επαφή με αυτά, τα παρατηρούν, τα μετρούν, τα μυρίζουν, τα καταγράφουν και πολλά από αυτά τα δοκιμάζουν .Έχει ως στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές τη λειτουργία και τη σημαντικότητα του οικοσυστήματος του Δάσους. Συγκεκριμένα να μάθουν τους βιοτικούς και αβιοτικούς παράγοντες που συνθέτει το Δασικό οικοσύστημα. Να κατανοήσουν τις σχέσεις αλληλεπίδρασης και αλληλεξάρτησης που τους διέπουν και να μελετήσουν τη ροή ενέργειας που υπάρχει μεταξύ τους.
♦  Μου άρεσε πάρα  πολύ η τεράστια ποικιλία βοτάνων, το αρκετά προστατευμένο κτίριο και ελπίζω να ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία που θα μου δωθεί .

Visits: 1