Οι αλλαγές στην σχολική ζωή στο πέρασμα των χρόνων

To σχολείο, η σχολική ζωή, οι σχέσεις μαθητή και δασκάλου και ο τρόπος διδασκαλίας έχουν αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια. Σε παλαιότερες εποχές το σχολείο δεν ήταν υποχρεωτικό σε όλα τα παιδιά και ιδιαίτερα στα κορίτσια με εξαίρεση των πλουσίων οικογενειών αλλά και στα φτωχά αγόρια. Οι καθηγητές ήταν πολύ ψυχροί και βίαιοι απέναντι στα παιδιά. Πολλά παιδιά παρατούσαν το σχολείο σε πολύ νεαρή ηλικία για εύρεση εργασίας είτε γιατί τα υποχρέωναν οι γονείς τους. Δεν υπήρχε συνεργασία ανάμεσα στους μαθητές και τον δάσκαλο. Εκείνα τα χρόνια ο δάσκαλος ήταν ο μόνος που είχε το δικαίωμα να εκφέρει γνώμη στην τάξη και έπρεπε όλοι να τον σέβονταν.

Πλέον οι σχέσεις ων μαθητών και των καθηγητών τους έχουν γίνει καλύτερες, υπάρχει συνεργασία ανάμεσα τους, η βία πλέον τιμωρείται, οι τρόποι διδασκαλίας έχουν αλλάξει και είναι πιο ευνοϊκοί για τους μαθητές και το σχολείο είναι υποχρεωτικό για όλα τα παιδιά.