Επίκληση στο υπουργείο παιδείας.

Αλόχεςςς, είμαι η Ιωάννα και καλώς ήρθατε σε ένα ακόμα άρθρο σε αυτό εδώ το blog!

Για αυτή την Κυριακή είχα προγραμματίσει ένα τελείως διαφορετικό άρθρο αλλά με πρόλαβε η επικαιρότητα και θα ήθελα σήμερα να συζητήσουμε για την μάστιγα της τηλεκπαίδευσης.

Την παρασκευή  το απόγευμα, λοιπόν, το Υπουργείο Παιδείας  ανακοίνωσε την συνέχιση της τηλεκπαίδευσης στα λύκεια στις "κόκκινες" περιοχές, αλλά πέρα από εμάς τους  μαθητές και τους καθηγητές κανείς δεν μπορεί να καταλάβει πόσα προβλήματα αντιμετωπίζουμε όλοι καθημερινά. Η τηλεκπαίδευση είναι η εύκολη λύση στο πρόβλημα μας, αλλά αν θέλετε την άποψη μου εάν το Υπουργείο Παιδείας  είχε λάβει από το Σεπτέμβριο σοβαρά μέτρα για την ασφάλεια όλων μας δεν θα βρισκόμασταν ίσως σε αυτή την κατάσταση. Και επειδή λοιπόν δεν πήρε τα απαραίτητα μέτρα τότε για να διασφαλιστεί η υγεία όλων μας και η ομαλή συνέχιση της ύλης των μαθημάτων, ερχόμαστε στο "σήμερα" όπου, από τις 35 ώρες τηλεκπαίδευσης την εβδομάδα μόνο τις 5 γίνεται ουσιαστικό μάθημα. Και σε αυτό δεν ευθύνονται καθόλου οι καθηγητές καθώς όλοι τους κάνουν ότι μπορούν διότι πέρα από τις δύσκολες  συνθήκες που αντιμετωπίζουμε, το υπουργείο μας δείχνει για άλλη μια φορά το σκληρό του πρόσωπο ανακοινώνοντας ένα παλιό, και αποδεδειγμένα, μη αποτελεσματικό μέτρο την Τράπεζα θεμάτων. Όπου εάν ήταν δύσκολο τότε για τους μαθητές, τώρα είναι ακόμα πιο δύσκολο επειδή καθημερινά αντιμετωπίζουμε αμέτρητα τεχνικά προβλήματα και πέρα από αυτό είναι απίστευτα ψυχοφθόρο. Βέβαια, στο Υπουργείο Παιδείας όλοι έχουν την ψευδαίσθηση πως όλα βαίνουν καλώς αλλά κανείς δεν έκανε τον κόπο να δει πως πραγματικά είναι. Θέλω πολύ να πάω στο σχολείο, μου λείπει η συναναστροφή με άλλους ανθρώπους  και η αμεσότητα που υπάρχει ανάμεσα σε εμάς και τους καθηγητές! Αυτό που ζητάω είναι να νοιαστούν πραγματικά για την μόρφωση μας και όχι να προσπαθήσουν να μπουν στο μάτι της προηγούμενης κυβέρνησης.

Ξέρω πολύ βαρύ το συγκεκριμένο άρθρο αλλά ήθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας! Εμείς θα τα πούμε την επόμενη εβδομάδα με ακόμη άρθρο μέχρι τότε πολλά φιλία.  <3

13 σχόλια στο “Επίκληση στο υπουργείο παιδείας.