Sing/Mindenki

Ο Όμιλος Κινηματογράφου συμμετέχει στη Μικρή Κινηματογραφική Λέσχη του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων. Την Τετάρτη 2/3/2022 προβλήθηκε η βραβευμένη ουγγρική ταινία μικρού μήκους "Sing/Mindenki" (2016), του Kristóf Deák. Οι μαθητές συμμετείχαν σε στοχευμένη συζήτηση και δραστηριότητες που επιλέχθηκαν από τις προτάσεις της Κινηματογραφικής Λέσχης.

Το σενάριο της ταινίας βασίζεται σε μια αληθινή ιστορία, που συνέβη το 1990 στη Βουδαπέστη.

Η Ζόφι είναι ενθουσιασμένη που το νέο της σχολείο έχει παιδική χορωδία. Τόσο ο διευθυντής όσο και οι συμμαθήτριές της την ενθαρρύνουν να συμμετάσχει - όμως η δασκάλα της χορωδίας έχει διαφορετική γνώμη. Της προτείνει να μην τραγουδάει φωναχτά αλλά να κάνει παντομίμα, καθώς δεν βρίσκει τη φωνή της ικανοποιητική και δεν θέλει να ρισκάρει την πρόκριση της χορωδίας του σχολείου στο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Χορωδιών. Σύντομα η Ζόφι διαπιστώνει ότι τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται...

Sing (trailer)

Sing (Mindenki) | trailer from Kristof Deak on Vimeo.