“Η Επιστήμη Είναι Υπέροχη!”

Τη Δευτέρα, 22.11.21, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε1 τάξης τού 18ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν διαδικτυακά με τον μεταδιδακτορικό ερευνητή τού Ιδρύματος Τεχνολογίας & Έρευνας, κ. Γρηγόρη Τσαγκατάκη.

Η δυνατότητα δόθηκε μέσω της εκδήλωσης "Science Is Wonderful", που διοργανώνεται με ευθύνη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Σύμφωνα με τον δημοσιογράφο/μαθητή Γιώργο Βρέκο, ο ερευνητής μίλησε στα παιδιά "για πολλά πράγματα, όπως για τον Κύκλο τού Νερού, το Διάστημα, τις Μαύρες Τρύπες, την Τεχνητή Νοημοσύνη κα την Κλιματική Αλλαγή. "

Ο ερευνητής έλυσε απορίες τους, όπως:

-Πώς συνδέεται η τεχνητή νοημοσύνη με το περιβάλλον και η κλιματική αλλαγή με το διάστημα;

-Μπορεί ένας δορυφόρος να μας βοηθήσει να καταλάβουμε τις πλημμύρες;

Οι απορίες, όμως, των παιδιών δεν τελειώνουν ποτέ και η συζήτηση συνεχίζεται μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

1 comment

1. Συγχαρητήρια πολύ ωραία δράση!