διαβάζοντας “Το Φάντασμα Τής Πορτίτσας”: οι χαρακτήρες

ΣΚΗΝΗ 1Β \ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ \ ΚΑΦΕΝΕΙΟ

-Γερο-Λάμπρος: ευκολόπιστος, σεβάσμιος, απονήρευτος

-Ευριπίδης

-Σωτήρης Τσικλίκης (ο πρόεδρος του χωριού): Ήρεμος άνθρωπος. Γνωστός και συμπαθητικός στον κόσμο. Του αρέσει να διαβάζει εφημερίδα και να πηγαίνει στο καφενείο για να κουβεντιάζει με τους συγχωριανούς του. Είναι 51 χρονών και έχει ένα μαύρο μουστάκι Δεν πιστεύει στα φαντάσματα. Έχει πολλά νεύρα με τον δάσκαλο που μιλάει για φαντάσματα. Καπνίζει πολύ και φοβάται πως θα γίνει ρεζίλι στην Καρδίτσα και στα χωριά με τη φήμη που αποκτά το χωριό του.

ΣΚΗΝΗ 2Α: [ο δάσκαλος του χωριού και η σχέση του με τους χωριανούς / επισκέψεις σε σπίτια οικογενειών μαθητών/τριών]

ΣΚΗΝΗ 2Β \ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ \ Δρόμος του χωριού: από το καφενείο προς το σχολείο

ΠΡΟΣΩΠΑ / ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

-Σωτήρης Τσικλίκης (ο πρόεδρος του χωριού)

-Παπα-Λάζαρος (ο ιερέας του χωριού)

ΣΚΗΝΗ 3 \ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ \ Έξω από το σχολείο του χωριού

ΠΡΟΣΩΠΑ / ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

-Σωτήρης Τσικλικης (ο πρόεδρος του χωριού)

-ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ τού σχολείου: Δεν πολυπιστεύουν στις φήμες για το φάντασμα.

-Νίκος

-Αχιλλέας

-Γιάννα

Έχει ξανά μαλλιά, μπλε μάτια και έντονα χαρακτηριστικά. Έχει μακριά μαλλιά, είναι ψηλή και αδύνατη. Είναι ευγενική, καλόκαρδη, έξυπνη, ζωηρή και ανυπόμονη.

Έχει μαύρα μαλλιά, της αρέσουν τα μαύρα ρούχα και το αγαπημένο της γλυκό είναι το παγωτό. Είναι ζωηρή αλλά και ευγενική.

-Κωνσταντίνος Περγαμίλης, ο καινούριος δάσκαλος τού χωριού