Φωνολογική Ενημερότητα

Η φωνολογική επίγνωση αναφέρεται στη σαφή κατανόηση ότι οι λέξεις αποτελούνται από διακριτά μέρη και στην ικανότητα χρήσης αυτών των φωνολογικών μερών (Blachman, 1994). Είναι δηλαδή η μεταγλωσσική δεξιότητα με την οποία το άτομο υπερβαίνει την επικοινωνιακή πρόθεση της γλώσσας και κατανοεί την εσωτερική της δομή (Μπότσας, 2012).

Πολλά παιδιά που δυσκολεύονται να μάθουν ανάγνωση και γραφή, παρουσιάζουν πρόβλημα στη φωνολογική επίγνωση ή την ικανότητα να καταλάβουν τους ήχους των γραμμάτων που χρησιμοποιούμε στον προφορικό λόγο (φώνημα).
Τα δύο χαρακτηριστικά της φωνολογικής επίγνωσης είναι:
α) Η ικανότητα του παιδιού να χωρίζει τις λέξεις σε ήχους (φωνήματα)
β) Η ικανότητα του παιδιού να συνδυάζει ήχους (φωνήματα) για να φτιάξει μια λέξη

Η διδασκαλία της φωνολογικής επίγνωσης δεν ωφελεί μόνο τους
μαθητές που βρίσκονται σε κίνδυνο να παρουσιάσουν Μαθησιακές Δυσκολίες αλλά και τους τυπικούς συμμαθητές τους γιατί βελτιώνει την ανάδυση του γραμματισμού τους.