Ιρλανδία Καθεμερινότητα

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά         Γιορτές

Η Ιρλανδία έχει αριστερόστροφη κυκλοφορία.

Η ζωή στην Ιρλανδία

Πώς είναι η καθημερινή ζωή στην Ιρλανδία; Τι είναι διαφορετικό στην Ιρλανδία από ό,τι στη Γερμανία; Το πρώτο πράγμα που παρατηρούμε είναι ότι εδώ , όπως και στο Ηνωμένο Βασίλειο, η Ιρλανδία οι οδηγοί οδηγούν δεξιά. Όποιος ταξιδεύει στην ύπαιθρο πρέπει συνήθως να στριμώχνεται μέσα από πολύ στενούς δρόμους, οι οποίοι έχουν επίσης κακή ορατότητα επειδή οριοθετούνται από πέτρινους τοίχους και φράχτες.

παραδοσιακό Ιρλανδικό σπίτι

Στην ύπαιθρο, ορισμένοι Ιρλανδοί ζουν σε εξοχικό σπίτι (προφέρεται "kottitsch"). Πρόκειται για ένα απλό κτίριο χωρίς υπόγειο, συνήθως με αχυρένια στέγη και κατασκευασμένο από φυσική πέτρα. Αλλά φυσικά υπάρχουν και νεότερα, μοντέρνα σπίτια στην Ιρλανδία. Συνολικά, αν και πολλοί Ιρλανδοί ζουν στο δικό τους σπίτι, αυτά είναι συχνά μάλλον μικρά.

Οι περισσότεροι Ιρλανδοί πηγαίνουν στο σούπερ μάρκετ για να κάνουν τα ψώνια τους. Εκεί πληρώνετε με το ευρώ, όπως ακριβώς και εδώ. Εκεί μπορείτε να προμηθευτείτε όλα όσα χρειάζεστε για να ζήσετε. Ακόμη και ιρλανδικά γλυκά, φυσικά!

Αυτή η πινακίδα βοηθά τους πεζοπόρους και τους ποδηλάτες να βρουν το σωστό δρόμο. Ελπίζω!

Διαφορετικές μετρήσεις, διαφορετικές πινακίδες στην Ιρλανδία

Μέχρι το 2005, η Ιρλανδία χρησιμοποιούσε το ίδιο σύστημα μέτρησης με τη Μεγάλη Βρετανία. Οι αποστάσεις δίνονταν σε μίλια, τα βάρη σε "λίθους" και "λίβρες" ή το ύψος σε "πόδια". Εν τω μεταξύ, οι περισσότερες πινακίδες έχουν μετατραπεί σε χιλιόμετρα. Οι πινακίδες χωρίς μονάδα μέτρησης εξακολουθούν να αναφέρονται σε μίλια!

Άλλες πινακίδες ξεχωρίζουν επίσης με τα γράμματά τους: είναι συχνά δίγλωσσες. Μπορείτε να δείτε μια τέτοια πινακίδα στην παρακάτω φωτογραφική εκπομπή. Τα γράμματα είναι στα αγγλικά και στα ιρλανδικά. Καθώς τα παιδιά μαθαίνουν ιρλανδικά στο σχολείο, οι περισσότεροι Ιρλανδοί είναι δίγλωσσοι.

Για να ξέρουν οι τουρίστες πού να κοιτάξουν στην κυκλοφορία, υπάρχουν πινακίδες γι' αυτούς - επειδή τα αυτοκίνητα οδηγούν εδώ αριστερά.

Ελεύθερος χρόνος στην Ιρλανδία

Στον ελεύθερο χρόνο τους, οι ενήλικες Ιρλανδοί αρέσκονται να πηγαίνουν σε μια παμπ ή ένα εστιατόριο. Εκεί παίζεται συχνά ζωντανή μουσική. Πολλοί επισκέπτες κάθονται μαζί με τους μουσικούς και απλά παίζουν μαζί τους ή τραγουδούν μαζί τους ή αρχίζουν να χορεύουν!

Κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι Ιρλανδοί αρέσκονται επίσης να περνούν τον ελεύθερο χρόνο τους σε εξωτερικούς χώρους. Η ποδηλασία, η ιππασία και η πεζοπορία είναι εξίσου δημοφιλή με το γκολφ. Όσον αφορά τον αθλητισμό, τα ιρλανδικά αθλήματα με μπάλα, το γαελικό ποδόσφαιρο και το hurling, είναι πολύ δημοφιλή, όπως και το ράγκμπι και το ποδόσφαιρο. Οι Ιρλανδοί θεωρούνται ιδιαίτερα φιλόξενος λαός.

Σε μια παμπ, οι επισκέπτες απλά παίζουν μουσική!
Τυπικά καταστήματα και φυσικά μια παμπ σε έναν δρόμο στο Dingle
Σε πολλά σπίτια δεν υπάρχουν ακόμη βρύσες με αναμεικτήρα, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει μία βρύση για το κρύο νερό και μία για το ζεστό νερό. Έτσι, δεν μπορείτε να το αναμείξετε εκ των προτέρων.