Ραντεβού τον Σεπτέμβρη, του Κωνσταντίνου Μάντζιου-Μπίτσικα

Τις τελευταίες 20 μέρες η χώρα αντιμετωπίζει μια πρωτόγνωρη κατάσταση η οποία επηρεάζει το σύνολο των κάτοικων της. Κατά συνέπεια, οι μα8ητές αντιμετωπίζουν και εκείνοι μια απρόσμενη συνθήκη. Η μαθητική ζωή όπως την ξέραμε δεν υπάρχει πια. Φυσικά όλοι αναπολούμε το πρωινό ξύπνημα, που έδινε χαρά και ενέργεια στην ζωή των μαθητών. Αντίθετα, τώρα ο καθένας ξυπνάει ότι ώρα θέλει και ακόμα περισσότερο αντί να κοιμούνται οι μαθητές μπορούν τώρα να μένουν ξύπνιοι μέχρι αργά. Οι δυσκολίες όμως δεν τελειώνουν εκεί. Μία σειρά προβλημάτων ταλανίζουν τους μαθητές καθώς δεν πραγματοποιούνται ούτε οι απογευματινές εξωσχολικές δραστηριότητες, γεγονός που αναγκάζει πολλούς από εμάς να συμβιβαζόμαστε παίζοντας βιντεοπαιχνίδια συνδεδεμένοι με τους φίλους μας. Παράλληλα ένα ακόμα πιο βαρύ πλήγμα είναι ότι χάθηκαν προγραμματισμένα πρόχειρα διαγωνίσματα ενώ τα καθημερινά εφτάωρα και τα συνεπακόλουθα καθήκοντα για αυτά έχουν αντικατασταθεί από σκόρπιες ασκησούλες και ίσος καμιά ώρα μάθημα με τηλεδιάσκεψη. Συμπερασματικά, ο Κορωνοϊός έχει δυσκολέψει πάρα πολύ την ζωή των μαθητών οι οποίοι έρχονται αντιμέτωποι ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να μην ανοίξουν ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ καθόλου μέχρι το καλοκαίρι και να ζήσουν έτσι για πρώτη φορά την απίστευτη εξέλιξη ενός εξαμήνου διακοπών.