ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚIΑΣ A’ ΦΑΣΗ– ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2011-2012

Η παιδική παχυσαρκία είναι υπόθεση όλων μας.

To σχολείο έλαβε μέρος τη σχολ.χρονιά 2011-12 στην Α' φάση της  παρέμβασης «Εθνικό Σχέδιο Δράσης για τη Δημόσια Υγεία: Αποτύπωση, Πρόληψη και Αντιμετώπιση της Παιδικής Παχυσαρκίας – Δράσεις για την Άσκηση και την Υγιεινή Διατροφή», που συγχρηματοδοτείται από την ΕΕ και το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Είμαστε  το μοναδικό γυμνάσιο στην Βοιωτία που έλαβε  μέρος στην δράση.

Γιατροί από το Νοσοκομείο παίδων Αγλαϊα Κυριακού ενημερώσαν τα παιδιά για την σημασία της ορθής διατροφής και της άσκησης. Στο σχολείο έγιναν σε 2 μέρες διάφορες μετρήσεις απο τους γιατρούς (ύψος, βάρος, αρτηριακή πίεση, περίμετρο μέσης και περίμετρο λαιμού). Παράλληλα έγινε εκτίμηση της φυσικής κατάστασης και του επιπέδου σωματικής δραστηριότητας

Περιμένουμε τα στατιστικά αποτελέσματα. 4 μαθητές μας στο μέχρι τότε δείγμα  ήταν στην πρώτη τριάδα (ανάλογα με την ηλικία τους) στις αθλητικές επιδόσεις Πανελλαδικά.

Περισσότερες πληροφορίες για την παρέμβαση πατήστε ...εδώ

Προσοχή στην διατροφή μας.