Φόρμα δωρεάν ελέγχου COVID-19 για εκπαιδευτικούς και μαθητές 16 ετών και άνω

Για εκπαιδευτικούς Γενικής Εκπαίδευσης ή εκπαιδευτικούς Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής & Εκπαίδευσης A'/θμιας ή B'/θμιας Εκπαίδευσης ή μαθητές άνω των 16 ετών, συμπληρώνοντας την παραπάνω «φόρμα αίτησης δωρεάν ελέγχου για COVID19».

Η Εκπαιδευτική Κοινότητα έχει συμβάλει καθοριστικά στην κοινή προσπάθεια, εφαρμόζοντας τα μέτρα πρόληψης και προστασίας στο σχολικό περιβάλλον με υποδειγματικό τρόπο. Μια πτυχή της κοινής προσπάθειας, αφορά την παρακολούθηση της διασποράς του κορονοϊού και την εκτίμηση του λεγόμενου «δείκτη θετικότητας» στο Σχολικό Περιβάλλον.Ο δείκτης θετικότητας προκύπτει από τα τεστ κορονοϊού που πραγματοποιούνται καθημερινά στη χώρα. Σήμερα πραγματοποιούνται περίπου 20 χιλιάδες τεστ καθημερινά από το Δημόσιο Σύστημα Υγείας σε άτομα που κατά κανόνα έχουν ιστορικό που αυξάνει την πιθανότητά τους να έχουν εκτεθεί στον ιό. Στόχος είναι αυτός ο αριθμός να αυξηθεί σημαντικά. Η συμμετοχή στην προσπάθεια αυτή θα βοηθήσει τους ειδικούς να διαμορφώσουν καλύτερη εικόνα για τη μετάδοση του κορονοϊού σε όλη τη χώρα, αλλά και στην εκπαιδευτική κοινότητα ειδικότερα, με στόχο τον έγκαιρο εντοπισμό της διασποράς. Μπορεί να βοηθήσει και στη δική μας προστασία με έγκαιρη διάγνωση, αλλά και την προστασία ευάλωτων ατόμων του στενού μας περιβάλλοντος.