Χρονιά Ολυμπιακών Αγώνων, στο Τόκιο της Ιαπωνίας! Πρόγραμμα ‘Ολυμπιακή Παιδεία’ – ‘Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία’

H.O.C.

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 31.05.2021 04.06.2021

Κατά τη διάρκεια της Ολυμπιακής εβδομάδας θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακές συναντήσεις μέσω της πλατφόρμας zoom

με διακεκριμένους Έλληνες αθλητές και Ολυμπιονίκες, ζωντανή σύνδεση με το Μουσείο και το Στάδιο της Αρχαίας Ολυμπίας και συνδέσεις για τις παρακάτω 4 θεματικές ενότητες, Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες, Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες, Αθήνα 2004 και Ολυμπιακά Ιδεώδη- Ολυμπιακές αξίες. Οι Σχολικές μονάδες (Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια) ή τα τμήματα των τάξεων μπορούν να επιλέξουν να παρακολουθήσουν όποιο μέρος από τις προτεινόμενες ενότητες επιθυμούν, σύμφωνα με τις οδηγίες της εγκυκλίου.

Οι δράσεις αφορούν την απόκτηση γνώσης, αθλητικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και αξιών. Συνδυάζουν την αρχαία και σύγχρονη ιστορία των Αγώνων με την εκμάθηση δεξιοτήτων σχετικών με την ένταξη των μαθητών/τριων στο σχολικό κοινωνικό περιβάλλον όπως:

• να ευαισθητοποιηθούν σε αξίες, όπως η φιλία, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, ο εθελοντισμός και η αλληλεγγύη,
  • να γνωρίσουν την ιστορία και το πνεύμα των Αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων,
  • να ενημερωθούν για θέματα που σχετίζονται με τους Σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004,
  • να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν με τα Ολυμπιακά ιδεώδη και με τα ηθικά ζητήματα που σχετίζονται με τον αθλητισμό και τους Ολυμπιακούς Αγώνες,
  • να κατανοήσουν θέματα που σχετίζονται με τα ανθρώπινα δικαιώματα,
  • να εξοικειωθούν με τις αρχές της δημοκρατίας,
  • να κατανοήσουν και να προσεγγίσουν τις έννοιες του εθελοντισμού, της διαφορετικότητας και της κοινωνικής ευθύνης,
  • να κατανοήσουν υψηλά ιδανικά όπως η ειρήνη,
  • να αποκτήσουν εμπειρίες και γνώσεις σχετικά με τις ευεργετικές επιδράσεις της άσκησης στην υγεία.

Πηγή: https://hoa.org.gr/olybiaki-evdomada-sta-scholeia-2021/