Οδηγίες προς τους Δ/ντές των Σχολείων & τους μαθητές εν όψει έναρξης (10 Ιουνίου) υποβολής αιτήσεων Β΄κύκλου για την επιχορήγηση δικαιούχων μαθητών για την αγορά tablet, laptop, desktop (200 ευρώ) εξέδωσε το Υ.ΠΑΙ.Θ.

Εγκύκλιο με  οδηγίες προς τους Διευθυντές των Σχολείων και τους μαθητές, εν όψει έναρξης (10 Ιουνίου)   υποβολής  αιτήσεων του  Β΄κύκλου  για την επιχορήγηση των δικαιούχων μαθητών 200 ευρώ για τη αγορά tablet, laptop, desktop, εξέδωσε το υπουργείο Παιδείας.

Οδηγίες προς Διευθυντές των Σχολείων

Το υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων καλεί  Διευθυντές και Προϊσταμένους των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν τους γονείς σχετικά με τα κριτήρια επιλεξιμότητας, τον τρόπο υποβολής αιτήσεων και τη διάρκεια του προγράμματος «Ψηφιακή Μέριμνα», ώστε οι δικαιούχοι του προγράμματος να καταθέσουν την αίτησή τους, να την ολοκληρώσουν και να κάνουν χρήση των επιταγών που δικαιούνται έως την ημερομηνία λήξης του προγράμματος.

Πιο συγκεκριμένα, οι Διευθυντές/τριες - Προϊστάμενοι/ες , σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας, χρειάζεται να:

Να αποστείλουν τις οδηγίες  που ακολουθούν προς  τους γονείς και μαθητές,  και το   εικαστικό σε όλους τους γονείς με e-mail μέσω του MySchool

(Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το εικαστικό)

Να εκτυπώσουν το εικαστικό και να το αναρτήσουν σε Πίνακα Ανακοινώσεων εντός σχολείου.

Σύντομη περιγραφή του προγράμματος: Tο πρόγραμμα «Ψηφιακή Μέριμνα» εξασφαλίζει επιταγή (voucher) αξίας 200 ευρώ για κάθε μαθητή, σπουδαστή και φοιτητή, που εμπίπτει σε συγκεκριμένα εισοδηματικά και κοινωνικά κριτήρια, για την αγορά τεχνολογικού εξοπλισμού (tablet, laptop, desktop). Το πρόγραμμα εντάσσεται στο Εθνικό Σχέδιο Ανάκαμψης και στοχεύει στον περαιτέρω ψηφιακό μετασχηματισμό της εκπαίδευσης, την ενίσχυση των ψηφιακών δεξιοτήτων της εκπαιδευτικής κοινότητας και την επίτευξη ενός συμπεριληπτικού ψηφιακού εκπαιδευτικού μοντέλου.

Τρόπος υποβολής αιτήσεων: Οι αιτήσεις κατατίθενται ηλεκτρονικά στην εφαρμογή

Πηγή: gov.gr