Λειτουργία τμήματος ένταξης

Στην περίπτωση που κατά το Σεπτέμβριο δεν συμπληρώνεται ικανός αριθμός μαθητών για τη δημιουργία τμήματος ένταξης στην Α' Γυμνασίου, το τμήμα μπορεί να λειτουργήσει κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, εφόσον προκύψουν μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες; Τι προβλέπεται από τη νομοθεσία για τον ελάχιστο αριθμό μαθητών για τη λειτουργία του τμήματος;

One Comment on “Λειτουργία τμήματος ένταξης

1. Καλησπέρα σας,
    ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του τμήματος ένταξης (Τ.Ε.) με βάση τη Νομοθεσία είναι τρεις (3) μαθητές/τριες.
    Στην περίπτωση που κατά τη διάρκεια της χρονιάς π.χ. Δεκέμβριο και στην Α’ Τάξη ενός Γυμνασίου προκύψουν έκτακτα τέτοιες ανάγκες (μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες) γίνεται υποστήριξη εφόσον υπάρξει αίτημα του σχολείου και ανάλογη έγκριση γι’ αυτό από τη Δ.Δ.Ε. (εφόσον μελλοντικά προκύψει κάποιο τέτοιο ζήτημα υποστήριξης, ας επικοινωνήσει η σχολική μονάδα με το Κ.Ε.Σ.Υ.)

Κ.Ε.Σ.Υ. Αιτ/νίας