Νέα Έκδοση 2.5 της Ψηφιακής Εκπαιδευτικής Πλατφόρμας e-me του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Η έκδοση 2.5 περιλαμβάνει:

Βελτιώσεις στον τοίχο της κυψέλης:
Προσθήκη νέων κουμπιών μορφοποίησης κειμένου στον κειμενογράφo (νέα γραμμή, εσοχή, επικεφαλίδες, μέγεθος γραμματοσειράς).
Μεγέθυνση του παραθύρου προβολής αντικειμένων e-me content.
Σημαντικές βελτιώσεις στην ταχύτητα φόρτωσης των αναρτήσεων και των σχολίων του τοίχου.
Βελτιώσεις στην εφαρμογή e-me files:
Προσθήκη εικονιδίου για τη μετάβαση από τον κοινόχρηστο φάκελο της εφαρμογής "Αρχεία κυψέλης" στην κεντρική σελίδα της κυψέλης.
Βελτιώσεις στην εμφάνιση της εφαρμογής σε μικρές οθόνες.
Ενημέρωση και εμπλουτισμός του επιμορφωτικού υλικού: Προσθήκη Συνοπτικού Οδηγού Αξιοποίησης, Αναλυτικού Οδηγού Χρήσης & Παιδαγωγικής Αξιοποίησης και Σεναρίου Εξοικείωσης με την e-me σε 12 βήματα.
Προσθήκη οδηγού για μαθητές, με κανόνες για ορθή χρήση μαθητικών κυψελών.
Αναβάθμιση e-me blogs, e-me content, e-me assignments: Επικαιροποίηση των τεχνολογιών και των βιβλιοθηκών που χρησιμοποιούνται από τις εφαρμογές.
Άλλες βελτιώσεις:
Αύξηση του αριθμού των χρηστών που μπορεί να προσκληθούν μαζικά σε κυψέλη.
Βελτιώσεις στην ταχύτητα απόκρισης του συστήματος των συνομιλιών μεταξύ χρηστών.
Βελτιώσεις στην απόδοση του μηχανισμού διαγραφής χρήστη.
Επίλυση των ζητημάτων που είχαν αναφερθεί από χρήστες ή είχαν διαπιστωθεί μέσω τεχνικών ελέγχων.
Πηγή:
e-me.edu.gr