«The Organisation of the Academic Year in Europe – 2021/22» (Οργάνωση του Ακαδημαϊκού Έτους στην Ευρώπη – 2021/22) από τη σειρά εκδόσεων Facts & Figures (Δίκτυο Ευριδίκη)

Πώς οργανώνεται το ακαδημαϊκό έτος μετά τις επιπτώσεις της πανδημίας; Η έκθεση με τίτλο:

που αφορά στο ακαδημαϊκό ημερολόγιο, δίνει εθνικά στοιχεία για τo  δομή του ακαδημαϊκού έτους με ακριβείς πληροφορίες για το πότε ξεκινάει το ακαδημαϊκό έτος, τα εξάμηνα, οι αργίες και η περίοδος των εξετάσεων.

Στην έκθεση υπογραμμίζονται, επίσης, οι διαφορές ανάμεσα στα πανεπιστημιακά και μη-πανεπιστημιακά προγράμματα. Διαθέσιμα στοιχεία υπάρχουν για 37 χώρες.

the_organisation_of_the_academic_year_in_europe_21_22_