Δράση (4/5/2023) του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Αιτωλ/νίας στο Δ.Σ. Γαλατά (Ε’ & ΣΤ’ Τάξεις): Εφηβεία και Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση

Εφηβεία και Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση στην Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη

Οι μαθητές της Πέμπτης και Έκτης τάξης του Δ. Σ. Γαλατά ενημερώθηκαν την Πέμπτη 04-05-2023 από την κ. Πάστρα Ελένη, Ψυχολόγο και την κ. Σακελαρίου Αθηνά, Κοινωνική Λειτουργό  του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Αιτωλ/νίας για την Εφηβεία και τη Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση.

Αναφέρθηκαν στα στάδια της εφηβείας, στις αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα των παιδιών αλλά και στη συμπεριφορά τους. Επιπλέον επικεντρώθηκαν στη σεξουαλικότητα και στα όρια του εαυτού μας (κανόνας του εσώρουχου), της συναισθηματικές και βιολογικές αλλαγές που συμβαίνουν στους εφήβους κατά την εφηβεία και αφορούν τη σεξουαλικότητά τους. Στο τέλος έγινε προβολή δύο βίντεο για τη σωματική αλλαγή. Έγιναν ερωτήσεις και δόθηκαν απαντήσεις στους μαθητές από τους εκπ/κούς.

Πηγή: