Το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Αγρινίου στη Euroscola του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023 το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Λύκειο Αγρινίου συμμετείχε με 9 μαθητές στο πρόγραμμα EUROSCOLA του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο. Το σχολείο συμμετέχει τα τελευταία 2 χρόνια στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου».

Έχοντας κερδίσει τον τίτλο του Σχολείου Πρέσβη επί 2 συναπτά έτη, προσκλήθηκε να συμμετάσχει στις εργασίες του προγράμματος EUROSCOLA που απευθύνεται σε μαθητές άνω των 14 ετών από τα 27 κράτη μέλη της ΕΕ, τις υποψήφιες χώρες και τα πρώην κράτη μέλη και είναι το μοναδικό ειδικό σχολείο σε ευρωπαϊκό επίπεδο που κατάφερε έως τώρα να κερδίσει μια τέτοια συμμετοχή.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΑΡΘΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΚΟΝΑ

Πηγή: