Η ΣΟΥΛΑΤΑΝΑ ΚΑΝΔΗΛΙΑΡΗ (Χ-Κ)

Η Σουλτάνα Κανδηλιάρη ήταν μια γενναία δασκάλα που έδρασε κατά την διάρκεια του μακεδονικού αγώνα και έδωσε θάρρος στους μικρούς μαθητές αλλά και στους κατοίκους ενός ορεινού χωριού της Καστοριάς για να αντισταθούν στους Βουλγάρους. Έζησε την φρίκη της δολοφονίας των γονιών της στα 18 της χρόνια και μιλούσε θερμά για την ελευθερία στους μαθητές της. Την άνοιξη του 1907 ενώ διδάσκει την ενημερώνουν ότι έρχονται οι Βούλγαροι για να σταματήσουν το έργο της. Αυτή φυγαδεύει με ασφάλεια τους μικρούς μαθητές της και ταμπουρώνεται μέσα στο σχολείο της. Οι Βούλγαροι περικυκλώνουν το σχολείο και της ζητούν να παραδοθεί. Όμως αυτή αρνείται και στο τέλος την καίνε μαζί με το σχολείο.

One Comment on “Η ΣΟΥΛΑΤΑΝΑ ΚΑΝΔΗΛΙΑΡΗ (Χ-Κ)

1. Μπράβο Χριστίνα για την πρωτιά σου! Ωραίο, σύντομο και περιεκτικό το κείμενό σου. Έπρεπε βέβαια να αναρτήσεις και μια σχετική εικόνα, εκτός αν δε βρήκες κατάλληλη.