Ο Ενβέρ Χότζα γεννήθηκε το 1908 και απεβίωσε το 1985. Προερχόταν από μία  πλούσια οικογένεια μουσουλμάνων Αλβανών που ασχολούνταν με το εμπόριο. Όταν τελείωσε το σχολείο και αφού σπούδασε νομική στο Παρίσι, επιλέχτηκε να γίνει γραμματέας  του αλβανικού προξενείου στις Βρυξέλλες στην ηλικία των 28 ετών. Ύστερα, γύρισε πίσω στη χώρα του το 1939 όπου έγινε καθηγητής της γαλλικής γλώσσας στο Λύκειο της Κορυτσάς. Τον καιρό που η Αλβανία κατελήφθη από τα φασιστικά στρατεύματα των Ιταλών, ο Χότζα όχι μόνο εντάχθηκε στην «Κίνηση Εθνικής Απελευθέρωσης» αλλά διακρίθηκε στην παράνομη δράση κατά των Ιταλικών στρατευμάτων. Τον Δεκέμβριο του 1945, μετά από μια παρωδία εκλογών, αναδείχθηκε σε πρόεδρο της Αλβανίας. Προσπαθώντας να βρει στήριξη στο εξωτερικό, στράφηκε προς τη Γιουγκοσλαβία του Τίτο. Λίγο αργότερα όμως, εξαιτίας της αποπομπής του Γιουγκοσλάβου ηγέτη από την Κομιτέρν ακύρωσε όλες τις οικονομικές συμφωνίες της χώρας του με τη Γιουγκοσλαβία και διέκοψε τις διπλωματικές σχέσεις. Πολλοί από τους συνεργάτες του  είτε «αυτοκτόνησαν» είτε εκτελέστηκαν...Στη συνέχεια έστειλε  σε στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας 30.000 Αλβανούς  και Βορειοηπειρώτες. Το 1961 ο Σοβιετικός ηγέτης Νικήτα Χρουτσώφ εξαπέλυσε σφοδρή επίθεση κατά του Χότζα και απαίτησε την παραίτησή του. Αντί γι’ αυτό, ο τελευταίος διέκοψε τις διπλωματικές σχέσεις της χώρας του με τη Σοβιετική Ένωση. Νέος «προστάτης» της Αλβανίας αναδείχθηκε η μαοϊκή Κίνα... Και αυτή η συνεργασία όμως δεν ευοδώθηκε, με συνέπεια η Αλβανία  να απομονωθεί, έχοντας εχθρικές σχέσεις με τις υπόλοιπες κομμουνιστικές χώρες. Παράλληλα, η Αλβανία ανακηρύχθηκε ως το πρώτο «αθεϊκό» κράτος στον κόσμο. Ο Χότζα ήταν ενάντια κάθε μορφής θρησκείας. Άλλωστε ο ίδιος είχε επιβάλει ένα τέτοιο καθεστώς προσωπολατρίας, έτσι ώστε οι Αλβανοί να μην χρειάζονται άλλον Θεό.