Γενιά του ’80

Γ. Ροϊλός, Οι ποιητές (π. 1919). Λάδι σε μουσαμά, 130 εκ. x 170 εκ. Φιλολογικός Σύλλογος «Παρνασσός». Μεγάλοι ποιητές της γενιάς του 1880. Στα δεξιά της σύνθεσης απεικονίζεται ο Α. Προβελέγγιος να διαβάζει κάποιο ποίημά του, ενώ από τα αριστερά προς τα δεξιά διακρίνονται οι Γεώργιος Στρατήγης, Γεώργιος Δροσίνης, Ιωάννης Πολέμης, Κωστής Παλαμάς, Γεώργιος Σουρής και Αριστομένης Προβελέγγιος.

Στο τέλος του 19ου αιώνα σημαντικές μορφές των τεχνών διαμόρφωσαν την πνευματική και πολιτιστική ζωή της χώρας. Καλλιτέχνες σπουδαίοι από τον χώρο της λογοτεχνίας και της ποίησης, όπως ο Βιζυηνός και ο Παλαμάς, της ζωγραφικής, όπως ο Λύτρας, της γλυπτικής, ο Χαλεπάς και δεκάδες άλλοι έδωσαν το στίγμα της αλλαγής την ελληνική παιδεία και κατ' επέκταση στην ελληνική κοινωνία.

Πολλοί μαθητές της τάξης μας θέλησαν να ασχοληθούν με την περίφημη γενιά του '80  και τα αποτελέσματα της έρευνάς τους παρουσιάστηκαν στην τάξη.

Κωνσταντίνος Καβάφης

κωνσταντινοσσ καβαφης 1