Μεγάλη Πέμπτη

Η Μεγάλη Πέμπτη είναι μια ιδιαίτερη μέρα. Το πρωί, αφού πάμε στην εκκλησία να κοινωνήσουμε, ξεκινάμε το βάψιμο των αυγών.  Στο σπίτι μας, τα βάφουμε με χρωματιστές κλωστές και γίνονται πολύχρωμα.  Μετά φτιάχνουμε τσουρέκια.  Αργά το απόγευμα, πηγαίνουμε στην εκκλησία για να αφήσουμε λουλούδια, που χρησιμοποιούνται, από τις κοπέλες, για τον στολισμό του Επιτάφιου.

One Comment on “Μεγάλη Πέμπτη

1. Μεγάλη Πέμπτη

Την μεγάλη Πέμπτη έγινε ο Μυστικός Δείπνος με τον Χριστό και τους μαθητές του. Τότε για πρώτη φορά καθιερώνεται το μυστήριο της θείας κοινωνίας, δίνοντας ο Χριστός στους μαθητές Του ένα κομμάτι ψωμί που συμβολίζει το σώμα Του και κρασί που συμβολίζει το αίμα Του.

Κύριο έθιμο της Μ. Πέμπτης είναι το βάψιμο των κόκκινων αυγών και το ζύμωμα των τσουρεκιών.
    Αυτήν την ημέρα οι νοικοκυρές δεν κάνουν δουλείες.
    Το πρώτο πασχαλινό αυγό αφιερώνεται στην Παναγία και τοποθετείται στο εικονοστάσι.

Σάββατο Ανάσταση του Λαζάρου
    Κυριακή των Βαΐων Υποδοχή του Χριστού με Βάια
    Μ. Δευτέρα Παραβολή της άκαρπης συκιάς
    Μ. Τρίτη Παραβολή των 10 Παρθένων