Γεωργική Σχολή Παλιόκαστρου (Μητρόπολης)

[συνέντευξη από τον παππού της Γεωργιάννας]

- Θα σας πάρω μια συνέντευξη για να μου πείτε για την γεωργική σχολή. Λοιπόν, πείτε μου, συνήθως τι ηλικίες πήγαιναν;

- Συνήθως πήγαιναν αγροτόπαιδα, ηλικίας 15 κι απάνω.

- Που είχε χτιστεί;

- Η σχολή χτίστηκε δίπλα από τον Παιδικό Σταθμό, όπου σήμερα κατοικεί ο Δημήτριος Καρκαλέτσης.

- Πείτε μου πότε χτίστηκε;

- Δυστυχώς δεν ξέρω πότε ακριβώς, αλλά το σίγουρο είναι ότι χτίστηκε πριν το 1940.

- Πήγατε στην γεωργική σχολή;

- Η σχολή έκλεισε όταν ήμουν 10 χρόνων, στην δεκαετία του '50. Θα ήθελα πολύ όμως να πάω. Μέχρι τότε με κέρδιζε η αρχιτεκτονική όπως ακόμα την αγαπώ παρόλο που δεν μπορούσα να πάω μάθαμε ότι άνοιξε μια γεωργική σχολή στην Λάρισα. Με το που το άκουσα πήγα αμέσως.

-Ακούσατε ποτέ ποιος ήταν ο ιδρυτής της σχολής στην Μητρόπολη;

-Όχι

- Ο χώρος της σχολής ήταν μεγάλος;

-Όχι πολύ. Το πολύ να έπαιρνε 15 μέχρι 25 άτομα γιατί τον περισσότερο χρόνο τον περνούσαν στα χωράφια.

-Ξέρετε πως έκλεισε;

-Λοιπόν, πέρα από το πέρασμα του χρόνου στον Β παγκόσμιο πόλεμο, το κτήριο άρχισε να χειροτερεύει από τις ντουφεκιές που έπεφταν σαν βροχή. Όμως το κτήριο άντεξε και δεν υπέκυψε.

- Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

- Εγώ ευχαριστώ που μέσα από αυτήν την εργασία θα μάθετε για την ιστορία αυτής της σχολής. Επίσης ,είμαι περήφανος για την γεωργική σχολή που λειτούργησε στο Παλιόκαστρο.