ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ (ΜΕΡΟΣ 1)

Σήμερα είναι η γιορτή του Πολυτεχνείου.

Ας ακούσουμε ένα τραγούδι για το Πολυτεχνείο. Το τραγούδι έχει τον τίτλο:

ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΒΡΑΔΙΑ

Τί είναι όμως το Πολυτεχνείο;

Είναι ένα μεγάλο κτίριο, ένα σχολείο, όπου εκεί πηγαίνουν οι φοιτητές.

Πριν κάποια χρόνια οι φοιτητές κλείστηκαν στο Πολυτεχνείο και φώναζαν ένα σύνθημα όλοι μαζί: ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Τα συνθήματά τους τα έγραφαν και στους τοίχους της πόλης.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΤΟΙΧΟ

Ζητούσαν να έχει ο κόσμος δουλειά, να μπορεί να έχει καλή παιδεία και να μπορεί να ζει ελεύθερος.

Ποιος όμως τους πήρε την ελευθερία;

Η κυρία ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ.Η κυρά Δημοκρατία και η κυρά Δικτατορία- Δραστηριότητες για την επέτειο του Πολυτεχνείου – ΤΠΕ Δημοτικό- Ναταλία Γεωργιτζίκη- Εκπαιδευτικός ΠΕ86

Μια κυρία που έδιωξε την κυρία ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ; ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ "Η ΚΥΡΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤ… | Aurora sleeping beauty, Disney characters, Disney princess

και της αρέσει να δίνει εντολές και να παίρνει αποφάσεις μόνη της χωρίς να ρωτάει κανέναν.Μάλιστα είχε και φίλους κάποιους στρατιωτικούς που έγιναν αρχηγοί της Ελλάδας.

Οι φοιτητές  έφτιαξαν εναν ραδιοφωνικό σταθμό για να λένε όλα όσα θέλουν και να τους ακούν περισότεροι άνθρωποι.

Κάλεσαν και άλλους ανθρώπους κοντά τους και έγιναν πιο πολλοί.

Αυτό όμως δεν άρεσε στους στρατιωτικούς και έτσι αποφάσισαν να στείλουν ένα τανκ έξω από το πολυτεχνείο για να τους κάνει να φοβηθούν.

.

Όμως οι φοιτητές δεν έφυγαν απο το Πολυτεχνείο και  στις 17 Νοέμβρη 1973, το βράδυ, το τανκ έριξε τη πόρτα του Πολυτεχνείου.

Λένε πως κάποιοι φοιτητές σκοτώθηκαν, άλλοι φοβήθηκαν και έτρεξαν μακριά και άλλοι τραυματίστηκαν.

Με όλα αυτ΄απου έκαναν οι φοιτητές ξέρετε τι κατάφεραν;

Κατάφεραν  να διώξουν  τη κυρία ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ και να στείλουν τους στρατιωτικούς στη φυλακή.

Έτσι οι άνθρωποι ζουν ελεύθεροι και ήρθε πάλι η κυρία ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και όλοι φωνάζουν πια:                     ΖΗΤΩ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΖΗΤΩ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΖΗΤΩ Η ΕΙΡΗΝΗ

Κάθε χρόνο τέτοια μέρα οι άνθρωποι πηγαίνουν και αφήνουν ένα κόκκινο γαρίφαλλο σε μια προτομή, ένα πέτρινο κεφάλι, στο χώρο του Πολυτεχνείου που βρίσκεται στην Αθήνα.

Όταν ταξιδέψετε στην Αθήνα να επισκεφθείτε το Πολυτεχνείο.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το παρακάτω βίντεο.

ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ!ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ!

(Οι εικόνες είναι από το διαδίκτυο και τα πνευματιοκά δικαιώματα ανήκουν σε εκείνους που τις έχουν αναρτήσει)

(Οι εικόνες της κυριας Δημοκρατίας κα της κυρίας Δικτατορίας είναι από το βιβλίο της Κωνσταντίνας Αρμενιάκου "Η κυρά Δημοκρατία"εκδ Κέδρος)