One thought on “All about school life!

1. Αγαπητή Κυρία Οικονομίδου.
    Παρακολούθησα πρόσφατα την εισήγησή σας στην ελληνογαλλική σχολή, σχετικά με το digital storytelling στο μάθημα της αγγλικής γλώσσας και εντυπωσιάστηκα από την ευρύτητα των παραγόμενων αποτελεσμάτων από τις μαθητικές κοινότητες σε μάθημα ενδοσχολικό. Καθότι επιχειρώ αντίστοιχους τρόπους προσέγγισης της αρχαίας ελληνικής γλώσσας σε μαθητές Λυκείου ώστε να καταστήσω ευληπτότερη την κατανόηση και εκμάθηση αυτού του γλωσσικού κώδικα και ως τελοιόφοιτος μεταπτυχιακού προγράμματος με θέμα “καινοτόμες τεχνολογίες και βιοιατρικές προσεγγίσεις στην εκπαίδευση” θα επιθυμούσα να μου κοινοποιούσατε βιβλιογραφία σχετική με τη διαφοροποιημένη αυτή μέθοδο προσέγγισης του κειμένου καθώς και να μου εξηγούσατε τις μορφές που ο όρος digital storytelling μπορεί ΄να πάρει πέραν του podcast και της κομικογράφησης που εγώ εφαρμόζω στην τάξη.

Με εκτίμηση,
    Μορφοπούλου Βανέσσα, Κλασική Φιλόλογος, msc Γλωσσική Τεχνολογία, τελειόφοτος msc Καινοτόμες Τεχνολογίες και Βιοιατρικές Προσεγγίσεις στη Εκπαίδευση.
    Αναπληρώτρια Φιλόλογος στο Πρότυπο Λύκειο Ιλίου.
    email morfvas@yahoo.gr
    τηλ.επικοινωνίας 6977802126