KIPA ΣΙΝΟΥ

Η Κίρα Σίνου γεννήθηκε στις 12 Μαρτίου 1923 στο Ροστόφ της Ρωσίας από πατέρα Έλληνα και μητέρα Ρωσίδα. Ήρθε στην Ελλάδα 9 χρονών χωρίς να ξέρει καθόλου ελληνικά, δεν άργησε όμως να τα μάθει τόσο καλά ώστε τα διηγήματά της δημοσιεύονταν συχνά στη << Διάπλαση των Παίδων>>. Από το ίδιο περιοδικό βραβεύτηκε για πρώτη φορά. Μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη, όπου πήρε το απολυτήριο της Γερμανικής Σχολής, το Proficiency του πανεπιστημίου του Cambridge στα αγγλικά και το πτυχίο της σχολής ξεναγών. Εκτός από τα αγγλικά και τα γερμανικά, γνώριζε πολύ καλά τα ρωσικά και τα γαλλικά. Παρακολούθησε για 3 χρόνια μαθήματα ψυχολογίας. Εργάστηκε ως υπάλληλος στη ΔΕΗ, όπου η δουλειά της την έφερνε σε επαφή με παιδιά , σπουδαστές τεχνικών σχολών – πράγμα που καθόρισε την λογοτεχνική της πορεία. Όταν παραιτήθηκε άρχισε να γράφει δικά της βιβλία. Έπαιρνε ιδέες για τα θέματά της από την παλαιοντολογία και την προϊστορία , από την ιστορία και την σύγχρονη ζωή. Προσπαθούσε να δώσει στα παιδιά , μέσα από κείμενα με ενδιαφέρουσα πλοκή και πολλή δράση, στοιχεία επιλεγμένα γύρω απ’ τα θέματά της. Για τα βιβλία της, όπως και για τις μεταφράσεις της, βραβεύτηκε πολλές φορές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Μετέφρασε πάνω από 100 βιβλία από 4 γλώσσες και έγραψε 33 βιβλία δικά της.

Έφυγε από κοντά μας ξαφνικά στις 27 Σεπτεμβρίου 2007, σε ηλικία 84 ετών.

Σημαντικά έργα: Στη χώρα των μαμούθ, Τα διαμάντια της μαϊμούς, Η μηχανή στο υπόγειο, Γράμμα από το παρελθόν, Μια χαραμάδα φως, Το χέρι στο βυθό.