Βιογραφίες

Η Φρίντα Κάλο

Η Κάλο γεννήθηκε στο Μεξικό και είχε δύο μεγαλύτερες αδελφές και μία μικρότερη. Η Κάλο ξεκίνησε να ζωγραφίζει στα 7 της χρόνια. Όταν μεγάλωσε λίγο πήγε στη πιο προχωρημένη σχολή όπου εκεί αγάπησε ένα αγόρι.

Η Κάλο πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές της ζωής της. Στα 17 της χρόνια το λεωφορείο που την πήγαινε στο σχολείο συγκρούστηκε με ένα άλλο όχημα και έσπασε τη λεκάνη και την σπονδυλική της στήλη.

Το 1928 παντρεύτηκε και τότε διαγνώστηκε ότι το δεξί της πόδι είχε γάγγραινα. Πολύ στενοχωρημένη πήγε στο νοσοκομείο. Εκείνη όμως έλεγε πως «Όσο μπορώ να ζωγραφίζω θα είμαι χαρούμενη!»

Την δεκαετία του '70 η Κάλο θεωρήθηκε πρότυπο της γυναικείας δημιουργικότητας.

Μια εβδομάδα περίπου πριν κλείσει τα 47 της χρόνια η Κάλο πέθανε λόγω όλων αυτών που είχε περάσει στη ζωή της.

Από τότε το σπίτι της έγινε Μουσείο για τη ζωή της και τα δύσκολα χρόνια που πέρασε.

Β.Μ.