Πρόσκληση σε εσπερίδα

Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Ρεθύμνου πρόκειται να πραγματοποιήσει Εσπερίδα με θέμα «Εφηβεία και Εξαρτήσεις στο Ρέθυμνο: Ενημερώνομαι, Προβληματίζομαι, Ενεργώ», το Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021, στο Σπίτι του Πολιτισμού, και ώρα 17.00 με 21.00.
Στην εκδήλωση αυτή θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα της «Πανελλήνιας Έρευνας στο Σχολικό Πληθυσμό για τη χρήση Εξαρτησιογόνων Ουσιών και άλλες Εξαρτητικές Συμπεριφορές» ESPAD 2019, εστιάζοντας στα δεδομένα που αφορούν στο νομό Ρεθύμνου. Επιπλέον, το θέμα της εξάρτησης στην εφηβεία θα προσεγγίσουν επιστήμονες του Πανεπιστημίου Κρήτης, του ΚΕΘΕΑ «Αριάδνη», του Πολυδύναμου Κέντρου ΟΚΑΝΑ και του Κέντρου Πρόληψης Ρεθύμνου.
Γνωρίζοντας ότι όλα αυτά τα χρόνια είστε πολύτιμοι συμπαραστάτες μας στην πρόληψη των εξαρτήσεων και της προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας στο χώρο του σχολείου, η παρουσία σας στην εκδήλωση θα ήταν ιδιαίτερη τιμή για εμάς.

Εκ μέρους
Της Επιστημονικής ομάδας