H Εξέγερση του Πολυτεχνείου

Σήμερα θα πούμε δυο λόγια για την Εξέγερση του Πολυτεχνείου που χτες συμπληρώθηκαν 50 χρόνια από τότε. Το 1967 και συγκεκριμένα στις 21 Απριλίου η Χούντα, ένα στρατιωτικό κίνημα το οποίο είχε επικεφαλής τους συνταγματάρχες Γεώργιο Παπαδόπουλο και Νικόλαο Μακαρέζο. Φυσικά, είχε πάρει την εξουσία από τα χέρια του βασιλιά. Όσο η Χούντα ήταν στην εξουσία απαγορευόταν να λες ελεύθερα τη γνώμη σου, να κυκλοφορείς στους δρόμους μετά από κάποια ώρα και αν το έκανες σε φυλάκιζαν. Πολλοί άνθρωποι στάλθηκαν σε εξορία, άλλοι πέρασαν βασανιστήρια εξαιτίας των απόψεών  τους. Κάποιοι μάλιστα σκοτώθηκαν. Το 1973, άρχισε η επανάσταση κατά της Χούντας. Η πρώτη εκδήλωση ξεσηκωμού των φοιτητών ήταν η κατάληψη της νομικής σχολής στις 21 Φεβρουαρίου. Έπειτα, στις 14 Νοεμβρίου άρχισε η εξέγερση του Πολυτεχνείου. Οι φοιτητές μπήκαν μέσα, έγραψαν συνθήματα σε πανό και στους τοίχους, τραγουδούσαν επαναστατικά τραγούδια. Κατάφεραν να ξεσηκώσουν πολύ κόσμο. Είχαν φτιάξει και έναν ραδιοφωνικό σταθμό. Τελικά, στις 17 Νοεμβρίου, αφού η αστυνομία δεν μπορούσε να μπει στο Πολυτεχνείο, άρματα μάχης, τανκς δηλαδή, συγκεντρώθηκαν στην έξω από το Πολυτεχνείο μαζί με στρατό. Ξημέρωνε 17 Νοεμβρίου όταν το τανκ μπροστά από την πύλη έλαβε διαταγή να γκρεμίσει την πύλη. Σκοτώθηκαν όσοι βρισκόταν τριγύρω ή τραυματίστηκαν σοβαρά. Όσοι κατάφεραν να βγουν την ώρα που η πύλη έπεσε, συνελήφθησαν από την αστυνομία. Οι φοιτητές έκαναν μια μεγάλη προσπάθεια, χωρίς να λογαριάσουν τις ζωές τους. Τέλος, η Χούντα έπεσε το 1974.

Πολυτεχνείο τώρα ”

Πολυτεχνείο τότε