El Greco

Ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος ή αλλιώς El Greco, υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερους ζωγράφους της αναγέννησης. Ο Δομήνικος ήταν Κρητικός ζωγράφος και γλύπτης. Το ταλέντο του αναδείχθηκε με τα ταξίδια που έκανε στην Βενετία , στην Ρώμη και στην Ισπανία.   Ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος γεννήθηκε στην Κρήτη , στον Χάνδακα(Σημερινό Ηράκλειο) την περίοδο της Ενετοκρατίας στις 1 Οκτωβρίου 1541.El Greco - Portrait of a Man - WGA10554.jpg

Οι γονείς του ήταν εύποροι άνθρωποι της εποχής εκείνης. Μέσα από διάφορες πηγές αναφέρεται ότι ο πατέρας του, Γεώργιος Θεοτοκόπουλος,  ήταν έμπορος και φοροσυλλέκτης  ενώ για την μητέρα του δεν αναφέρονται πληροφορίες.  Είχε έναν μεγαλύτερο αδελφό, τον Μανούσο Θεοτοκόπουλο (1531-1604), ο οποίος ακολούθησε το επάγγελμα του πατέρα τους. Ο Θεοτοκόπουλος άρχισε να ασχολείται με την ζωγραφική από το 1563 όπου τότε ήταν και η  εποχή της μεγάλης ακμής της Κρητικής Σχολής το οποίο του ασκούσε μεγάλη επιρροή.

Το 1566 ανεβαίνει στη Βενετία και μαθητεύει στη σχολή του Τιτσιάνο και του Τιντορέτο. Το 1570 βρέθηκε στη Ρώμη προσπαθόντας να ακολουθήσει βήματα μεγάλων ζωγράφων εκείνης της πόλης .Όπου τότε του δόθηκε το προσωνύμιο EL-GRECO. Αλλά η βυζαντινή παράδοση αμφισβητείται και ο ιεραρχημένος του κόσμος συγκλονίζεται από την Αναγέννηση. Το 1577 ο Θεοτοκόπουλος φτάνει στην Ισπανία όπου  εγκαταστάθηκε στη Μαδρίτη και αργότερα στο Τολέδο. Εκεί δημιούργησε ορισμένα από τα πιο γνωστά έργα όπως Ο Διαμερισμός των Ιματίων του Χριστού (1577-79). Συμμετείχε  επίσης στο εικονογραφικό πρόγραμμα για το Ανάκτορο του Εσκοριάλ, επιδιώκοντας να κερδίσει την εύνοια του βασιλιά. Στο Τολέδο απέκτησε ένα γιο, τον Χόρχε Μανουέλ (Γεώργιος Εμμανουήλ) με την Χερόνιμα ντε λας Κουέβας (Doña Jerónima de Las Cuevas). To 1586, ο ιερέας της ενορίας του Αγίου Θωμά, τού ανέθεσε την παραγγελία για τον πίνακα Η Ταφή του Κόμη Οργκάθ, που συνιστά μέχρι σήμερα ένα από τα δημοφιλέστερα έργα του.

Πέθανε στις 7 Απριλίου του 1614  στο Τολέδο.  Στην απογραφή που συνέταξε ο γιος του μετά το θάνατο τού Γκρέκο, αναφέρονταν 143 ολοκληρωμένοι πίνακες, 45 γύψινα ή πήλινα προπλάσματα, 150 σχέδια, 30 σχέδια για ρετάμπλ καθώς και 200 χαρακτικά έργα.

Πηγές: