24/3/20

Καλημέρα δευτεράκια μου. Πώς είστε; Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να βρίσκετε ενδιαφέροντα πράγματα να κάνετε μέσα στο σπίτι. Είναι μια ευκαιρία να παίξουμε επιτραπέζια παιχνίδια, αλλά και να διαβάσουμε κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο. Δυστυχώς δεν έχουμε τη δυνατότητα να δανειζόμαστε από τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας, αλλά υπάρχουν πολλά βιβλία δωρεάν στο διαδίκτυο.

Σήμερα επέλεξα για σας το βιβλίο

Πατήστε εδώ για να το ανοίξετε και να το διαβάσετε. Θα σας αρέσει πολύ!

Ας πάμε τώρα και στα μαθήματά μας.

Γλώσσα

Στη Γλώσσα σήμερα θα διαβάσουμε το κείμενο Καλάβρυτα, σελ. 24 του βιβλίου, καθώς και τον πίνακα με τις τοπικές εκδηλώσεις και τα χρήσιμα τηλέφωνα που βρίσκεται δίπλα από αυτό.

Έπειτα θα απαντήσουμε προφορικά στις ερωτήσεις που βρίσκονται στο γαλάζιο πλαίσιο στη σελ. 25.

Έπειτα διαβάζουμε τις πληροφορίες που μας δίνει η Βάγια, η κουκουβάγια για τους τουριστικούς οδηγούς στη σελ. 25 .

Μετά κάνουμε στο τετράδιό μας την άσκηση της σελ. 41 του Λεπτού.

Ασκήσεις: 1) Ανάγνωση: Το κείμενο Καλάβρυτα στη σελ. 24

2) Αντιγραφή: Τις λέξεις που βρίσκονται μέσα στο κουτάκι κάτω κάτω στη σελ. 24 (μοναστήρι, χιονοδρομικό κέντρο, κλπ.)

3) Κάνουμε στο τετράδιό μας τις ασκήσεις που θα βρούμε εδώ.

Μαθηματικά

Στα Μαθηματικά θα προσπεράσουμε το κεφάλαιο 42, καθώς χρειάζεται εποπτικό υλικό και θα το κάνουμε όταν με το καλό επιστρέψουμε στο σχολείο.

Πάμε λοιπόν, στο κεφάλαιο 43 στις σελ. 40-41 του βιβλίου και κάνουμε τις ασκήσεις 1 και 2.

Ασκήσεις: 1) Να κάνετε τις ασκήσεις που θα βρείτε εδώ στο τετράδιο Μαθηματικών.

Μέχρι αύριο σας χαιρετώ

Η δασκάλα σας