07/05/2020

Καλημέρα παιδιά μου. Πέμπτη σήμερα και πλησιάζουμε προς το τέλος και αυτής της εβδομάδας. Τα σύννεφα πάλι έκαναν την εμφάνισή τους στον ουρανό και "δε λέει να καλοκαιριάσει". Εμείς όμως δεν πτοούμαστε! Ήδη έχουμε φορέσει τα κοντομάνικα μπλουζάκια μας και πάμε και για την απογευματινή μας βόλτα. Κρατώντας πάντα τις αποστάσεις ασφαλείας.

Λύσεις χθεσινών ασκήσεων: Γλώσσα και Μαθηματικά.

Γλώσσα

Χτες στο μάθημα webex ξεκινήσαμε καινούριο κεφάλαιο στη Γλώσσα: "Εφημερίδες! Εφημερίδες!" (γ΄ τεύχος). Κάναμε προφορικά όλες τις ασκήσεις στις σελίδες 7 - 11 και γράψαμε στο ευρετήριό μας τους ορισμούς για διάφορες λέξεις του κειμένου. Έπειτα κάναμε την άσκηση 7 στη σελ. 33 του Λεπτού (γ΄ τεύχος). Σας παραθέτω εδώ τους ορισμούς και τη λύση για την άσκηση (εσείς θα γράψετε τα δικά σας στοιχεία: όνομα και διεύθυνση):

Ασκήσεις: 1. Ανάγνωση - Το κείμενο "Φτιάχνουμε εφημερίδα;", σελ. 8-9 του Βιβλίου.
                  2. Αντιγραφή - Τη μαθητική εφημερίδα... σχολείου μας (σελ. 8).
                  3. Να κάνετε τις ασκήσεις που θα βρείτε εδώ.
Μαθηματικά
Στα Μαθηματικά σήμερα θα κάνουμε επανάληψη στην κάθετη πρόσθεση και αφαίρεση με κρατούμενο. Με το ίδιο θέμα θα ασχοληθούμε και στο μάθημα webex που θα κάνουμε αργότερα.
Πατήστε εδώ για να δείτε τις ασκήσεις.
Αγγλικά από τη κυρία Κατερίνα
Οι ασκήσεις υπάρχουν και στην e-class της κυρία Κατερίνας. Μπορείτε να τις δείτε εδώ.
Μέχρι αργότερα που έχουμε μάθημα webex σας φιλώ
Η δασκάλα σας
Ευαγγελία Νάκου