08/05/2020

Γεια σας δευτεράκια μου! Παρασκευή σήμερα και τελείωσε και αυτή η εβδομάδα! Μπορεί ο καιρός να μην περνά τόσο ευχάριστα, όπως όταν είμαστε στο σχολείο, αλλά περνά... Κι ερχόμαστε όλο και πιο κοντά στο Καλοκαίρι. Μακάρι γιατί δεν αντέχουμε άλλο το κρύο! Στο χωριό μας έχουμε πιο χαμηλές θερμοκρασίες από άλλα μέρη, γιατί είναι χτισμένο στους πρόποδες του βουνού. Αυτό μας δίνει όμως και τον καθαρό αέρα και την ομορφιά της φύσης.

Λύσεις χθεσινών ασκήσεων: Γλώσσα και Μαθηματικά.

Γλώσσα

Κάθε χρόνο τη δεύτερη Κυριακή του Μάη, είναι η γιορτή της Μητέρας! Γιορτάζουν όλες οι μανούλες του κόσμου, που φέρνουν στον κόσμο τα παιδάκια τους και τα φροντίζουν για όλη τους τη ζωή. Κάθε τέτοια μέρα στο σχολείο φτιάχνουμε κατασκευές και τις χαρίζουμε με αγάπη στις μαμάδες μας. Φέτος οι συνθήκες δε μας το επιτρέπουν, αλλά ετοιμάζουμε μια έκπληξη (Σσσσστ! Είναι μυστικό!).
Με αφορμή τη γιορτή της μητέρας (την Κυριακή, 10/05/2020) θα διαβάσουμε σήμερα στο Ανθολόγιο το λαϊκό παραμύθι "Η κουκουβάγια και η πέρδικα", σελ. 14. Το κείμενο είναι ένας Λαϊκός Μύθος από την Κύπρο και γι` αυτό σε κάποια σημεία χρησιμοποιεί μερικές δύσκολες λέξεις. Ας το διαβάσουμε μαζί με τις μαμάδες μας για να μας βοηθήσουν, αλλά να το χαρούν κι αυτές.

Επίσης βρήκα για σας και αυτό το βίντεο με αφήγηση και ζωγραφιές:

Αφού διαβάσετε τον μύθο να απαντήσετε προφορικά στις ερωτήσεις:
  • Γιατί ο δάσκαλος τιμώρησε τα παιδιά;
  • Τι ζήτησε η πέρδικα από την κουκουβάγια;
  • Γιατί η κουκουβάγια δε βρήκε το μωρό της πέρδικας;
  • Γιατί η κουκουβάγια έλεγε ότι το δικό της μωρό ήταν το ομορφότερο και η πέρδικα ότι το δικό της ήταν το ομορφότερο;
  • Έχετε ακούσει την έκφραση "Είσαι μαμά κουκουβάγια"; Πότε τη λέμε και γιατί;

Ασκήσεις: 1. Σήμερα δε θα έχουμε ανάγνωση, καθώς το κείμενο είναι αρκετά δύσκολο.
                  2. Αντιγραφή - Ύστερα από λίγες μέρες ... το μάθημά τους (σελ. 14).
                  3. Να κάνετε τις ασκήσεις που θα βρείτε εδώ.
Μαθηματικά
Χτες στο μάθημα webex θυμηθήκαμε την κάθετη πρόσθεση και αφαίρεση με κρατούμενο. Και σήμερα λοιπόν, θα κάνουμε ασκήσεις για το ίδιο θέμα που θα βρούμε εδώ.
Επίσης εδώ υπάρχει μια ηλεκτρονική άσκηση για την πρόσθεση κι εδώ για την αφαίρεση.
Σας αφήνω με το βιβλίο "Η Λίνα και η μαμά της" της Ευδοκίας Παναγιωτοπούλου για να περάσετε ευχάριστα στο Σαββατοκύριακό σας.
Διαβάστε το πατώντας εδώ.
Μέχρι αργότερα που έχουμε μάθημα webex σας χαιρετώ
Η δασκάλα σας
Ευαγγελία Νάκου