Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 6ου ΠΕΚΕΣ Αττικής για νεοδιόριστους και αναπληρωτές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (σχετ. με το υπ' αρ. 103742/Ε3/26-8-2021 έγγραφο ΥΠΑΙΘ και σύμφωνα με την Πράξη 1/30-8-2021 της Ολομέλειας του 6ου ΠΕΚΕΣ Αττικής) η ΣΕΕ Φ. Εγγλέζου συμμετείχε με εισήγηση με θέμα "Δημιουργία συμβολαίου σχέσεων στη σχολική τάξη" την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρες 10.30-11.05.

Σκοπός της εισήγησης ήταν η παρότρυνση των εκπαιδευτικών για τη διαμόρφωση συμβολαίου σχέσεων μέσα στην τάξη μεταξύ εκπαιδευτικού και μαθητών καθώς και μαθητών/τριών μεταξύ τους. Μέσα από τις ομαδοσυνεργαστικές βιωματικές δραστηριότητες που προτάθηκαν, οι μαθητές/τριες μαθαίνουν να παίρνουν αποφάσεις αναλαμβάνοντας ευθύνες για τις συμπεριφορές τους. Αυτό προϋποθέτει μια συνάντηση κοινότητας που συζητά τις συνέπειες, εμπλέκοντας όλους στη διαδικασία λήψης αποφάσεων που τις αφορούν. Η θετική πίεση για ομοτιμία χρησιμεύει στην ανάπτυξη του «καλύτερου» δυνατού περιβάλλοντος μάθησης στην τάξη.

Η επιμορφωτική διημερίδα πραγματοποιήθηκε υπό μορφή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης τη Δευτέρα 6 Σεπτεμβρίου 2021 και την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2021 σύμφωνα με το πρόγραμμα του 6ου ΠΕΚΕΣ Αττικής και μέσω του κάτωθι συνδέσμου Webex: