1 Γ1. Μοντελοποιώ με εννοιολογικούς χάρτες Α΄και Β΄

Προσδοκώμενα Μαθησιακά Αποτελέσματα

Ο μαθητής/τρια πρέπει να είναι ικανός/ή:
να περιγράφει έννοιες/αντικείμενα με επίθετα/ιδιότητες
να κατατάσσει/ομαδοποιεί αντικείμενα σε κατηγορίες
να προσδιορίζει τις επιδράσεις ενός γεγονότος
να αναγνωρίζει τις αιτίες και τα αποτελέσματα ενός γεγονότος
να προσδιορίζει τις ομοιότητες και τις διαφορές δύο καταστάσεων
να αναπαριστά τα παραπάνω γραφικά/διαγραμματικά

Βασικά θέματα

Εννοιολογική χαρτογράφηση
Έννοιες-συσχετίσεις
Ομαδοποίηση
Επιδράσεις
Αιτίες και αποτελέσματα
Ομοιότητες και διαφορές
Γραφική αναπαράσταση

Ενδεικτικές δραστηριότητες

Οι μαθητές/τριες, με την καθοδήγηση του/της εκπαιδευτικού, εισάγονται στη μεθοδολογία της εννοιολογικής χαρτογράφησης και υλοποιούν κατάλληλες δραστηριότητες.
Αξιοποιούν κατάλληλο λογισμικό για να υλοποιήσουν προ-ασκήσεις και να δημιουργήσουν απλούς εννοιολογικούς χάρτες όπου περιγράφουν τον εαυτό τους, τη γειτονιά τους, τον τόπο τους, τον ήρωα μιας ιστορίας, τη δομή μιας επιστολής, ομαδοποιούν ζώα σε κατηγορίες, απεικονίζουν τις επιδράσεις μιας νέας κατάστασης (π.χ. μιας μετακόμισης), την αλληλουχία γεγονότων, τις ομοιότητες και διαφορές σε διαφορετικές χώρες/εποχές κ.λπ. Η θεματολογία δραστηριοτήτων θα πρέπει να διαμορφώνεται σε συνεργασία με τους άλλους άξονες γραμματισμού της διδασκαλίας και να αντλεί θέματα από τη σχολική και κοινωνική ζωή των μαθητών/τριών.

Εννοιολογική Χαρτογράφηση (Α’& Β’ τάξη)
Εφαρμογή δημιουργίας εννοιολογικών χαρτών, η οποία εκτελείται σε περιβάλλον φυλλομετρητή και ενσωματώνει βασικές λειτουργίες προσαρμοσμένες στο επίπεδο των μικρών μαθητών. Οι μαθητές διερευνούν τα έτοιμα παραδείγματα, πειραματίζονται και εξασκούνται με στόχο την υλοποίηση ολοκληρωμένων δραστηριοτήτων μοντελοποίησης και δημιουργίας εννοιολογικών χαρτών. Ο εκπαιδευτικός υποστηρίζει και καθοδηγεί τους μαθητές δημιουργώντας καταστάσεις διερευνητικής και συνεργατικής μάθησης. Στη συνέχεια, καλεί τους μαθητές να υλοποιήσουν νέες εργασίες σε περιβάλλον λογισμικού εννοιολογικής χαρτογράφησης.

Ενδεικτικός διδακτικός χρόνος: 4 ώρες

Λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης (π.χ. CmapTools)
Σχολικά εγχειρίδια Γλώσσας, Μελέτης Περιβάλλοντος, Μαθηματικών
Εννοιολογική Χαρτογράφηση http://photodentro.edu.gr/lor/r/8521/3423