Το Κρυφό Σχολειό

Στον πίνακα ''Κρυφό Σχολειό'' του Γύζη, βλέπω έναν παπά ή μοναχό, σε ένα μοναστήρι, να έχει γύρω του μερικά παιδιά και να τα μαθαίνει γράμματα.

Αυτό με συγκινεί πολύ γιατί εκείνη την εποχή οι Οθωμανοί δεν ήθελαν τα ελληνόπουλα να μαθαίνουν την ελληνική γλώσσα και τη γραφή και τα ήθελαν αμόρφωτα. Έτσι κάποιοι τολμηροί και λίγο μορφωμένοι ιερείς αναλάμβαναν το ρόλο του δάσκαλου.

Χωρίς τσάντες, βιβλία, αίθουσες, μολύβια, όπως τώρα, αλλά σκοτεινά με κεριά και κρύο.  Τα παιδάκια πήγαιναν στο ''Κρυφό Σχολειό'' με χαρά και τραγουδούσαν το ''Φεγγαράκι μου λαμπρό'' και ονειρεύονταν μια ελεύθερη Ελλάδα όπως τους δίδασκαν οι μοναχοί.

Η Ελλάδα στα ερείπια του Μεσολογγίου

Αυτός ο πίνακας που απεικονίζει την Ελλάδα στα ερείπια του Μεσολογγίου, είναι πίνακας του Γάλλου ζωγράφου Ευγένιου Ντελακρουά εμπνευσμένο από την μάχη των Ελλήνων στην δεύτερη πολιορκία του Μεσολογγίου.

Η Ελλάδα φοράει μια ελληνική παραδοσιακή φορεσιά και με τα χέρια σε στάση απόγνωσης.  Στο βάθος ένας μαύρος άνδρας με κίτρινο τουρμπάνι που συμβολίζει τον εχθρό καρφώνει μια σημαία στο έδαφος.  Νιώθω λύπη και οργή για το γεγονός στο Μεσολόγγι, αλλά χαρά και περηφάνεια που νικήσαμε τους Τούρκους και είμαστε πάλι ελεύθεροι.