3ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Η κλιματική αλλαγή είναι εδώ!!

1η Δραστηριότητα

Στόχος της πρώτης δραστηριότητας είναι:

• οι μαθητές να αντλήσουν πληροφορίες για τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής
  • οι μαθητές να δουλέψουν σε ομάδες με δύο θέματα  - ερωτήματα:
  • α) ποιες οι συνέπειες της κλιματικής αλλαγής στον άνθρωπο
  • β) ποιες οι συνέπειες της κλιματικής αλλαγής στο περιβάλλον

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ "Ο πλανήτης μας, ο κόσμος μας"

1. iefimerida

2. cimate action

ΚΟΙΝΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΟΜΑΔΩΝ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ-ΑΛΛΑΓΗΣ

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1. Μπορείς  να σκεφτείς πώς η κλιματική αλλαγή επηρεάζει το περιβάλλον; Περιγραφή.
  2. Μπορείς  να σκεφτείς πώς η κλιματική αλλαγή επηρεάζει τη στάθμη της θάλασσας; Περιγραφή. Τι θα μπορούσε να σου πει ένας θαλάσσιος οργανισμός; (Συζήτηση)
  3. Μπορείς  να σκεφτείς πώς η κλιματική αλλαγή επηρεάζει την ανθρώπινη υγεία; Περιγραφή.

1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΙΝΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ

2η Δραστηριότητα

Στόχος της 2ης δραστηριότητας είναι να κατανοήσουν οι μαθητές τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής στον άνθρωπο και το περιβάλλον. Μελετούν εικόνες από το διδίκτυο που δείχνουν αυτές τις συνέπειες και σχετίζονται με το προηγούμενο κείμενο.  Εκφράζονται και επιχειρηματολογούν.

Οι μαθητές /τριες θα εκφράσουν τα επιχειρήματα τους στο θέμα αυτό, γράφοντας  σε όστρακα ή δημιουργώντας κείμενα ή διαλόγους εφράζοντας την άποψή τους. Τα όστρακα  αναρτόνται στον τοίχο του περιβάλλοντος της τάξης και φτιάχνεται μια νέα σύνθεση με θέμα τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής με ερέθισμα κάθε εικόνα..

ΕΙΚΟΝΕΣ-ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ-ΑΛΛΑΓΗΣ

ΝΕΟ: ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ
ΕΙΚΟΝΕΣ-ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ-ΑΛΛΑΓΗΣ-1

ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Πάτησε στον επόμενο σύνδεσμο και γράψε  το σχόλιό σου, τις σκέψεις σου, τα συναισθήματά σου για αυτό που δείχνουν τα σκίτσα και σχετίζεται με την κλιματική αλλαγή και τιςσυνέπειές της στον άνθρωπο και το περιβάλλον.

Ανάρτηση σε συλλογικό padlet στην ιστοσελίδα του σχολείου.