Επίσκεψη με ανάθεση διδασκαλίας σε ένα Δημοκρατικό σχολείο στην Ολλανδία

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ KA1 BASICS for Democracy χρηματοδοτήθηκε κινητικότητα επίσκεψης και διδασκαλίας σε ένα Δημοκρατικό Σχολείο στην πόλη Deurne της Ολλανδίας. Το σχολείο LOS Deurne, μέλος της ομάδας των Σχολείων των Κύκλων, είναι ένα εντελώς διαφορετικό σχολείο από αυτά που έχουμε συναντήσει. Οι μαθητές έχουν λόγο για όλα όσα συμβαίνουν στο χώρο, επιλέγουν την ώρα και το αντικείμενο μελέτης, ανακαλύπτουν τον κόσμο μέσα από το παιχνίδι, τη συνεργασία, την ανάληψη ευθυνών. Οι "προπονητές" (αντί για τον όρο teacher χρησιμοποιείται ο όρος coach για τους συναδέλφους που βρίσκονται από τις 8 ως αργά το απόγευμα σε ένα κτίριο που μοιάζει πιο πολύ σαν ένα μεγάλο, χρωματιστό και φιλόξενο σπίτι. Το ημερολόγιο καθώς και η ανατροφοδότηση από την επίσκεψη της εκπαιδευτικού μας εκεί θα αναρτηθούν με την ολοκλήρωση της κινητικότητας.