Δραστηριότητα 19: Εκπαιδευτικές ασκήσεις RamKid School

Χριστός Ανέστη! Ελπίζω να περάσατε καλά με την οικογένειά σας στις διακοπές του Πάσχα!

Με το καλό άνοιξαν και πάλι τα σχολεία και βρεθήκαμε από κοντά μετά από τόσο καιρό....χαίρομαι πολύ γι' αυτό και ελπίζω να μην χρειαστεί να μας κλείσουν μέχρι το τέλος της σχολικής μας χρονιάς.

Σαν καλωσόρισμα στο μάθημα της Πληροφορικής, θα ασχοληθούμε με κάποιες ασκήσεις-παιχνίδια (ασκησοπαιχνίδια όπως συνηθίζω να τις λέω!) από το εκπαιδευτικό λογισμικό "RamKid Πάμε Σχολείο!".

Θα παίξουμε με τους πρωταγωνιστές του προγράμματος τον Πέρη (τον σκυλάκο) και την Κάτια (την γατούλα). Μέσα από το παιχνίδι μας θα θυμηθούμε πως να κρατάμε σωστά το ποντίκι, που βρίσκονται τα γράμματα στο πληκτρολόγιο, πως χειριζόμαστε ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή καθώς και μερικά γλωσσικά και μαθηματικά φαινόμενα!

Θα περάσουμε πολύ όμορφα!