Ένας μελισσοκόμος στην τάξη μας!

Η κύρια προσφορά της μέλισσας, ως έντομο που έχει εξελιχθεί συγχρόνως με τα ανθοφόρα φυτά, είναι η διατήρηση του φυσικού περιβάλλοντος, η οποία επιτελείται μέσω της αναπαραγωγής των φυτών και της επικονίασης. Είναι όμως η κοινωνική συμπεριφορά της μέλισσας εκείνη που στην ουσία την ‘υποχρεώνει’ να συλλέγει στην κυψέλη της και να παράγει επίσης έναν αριθμό προϊόντων όπως το μέλι, τη γύρη και τον βασιλικό πολτό, τα οποία βρίσκουν μεγάλη χρησιμότητα στη διατροφή και υγεία του ανθρώπου.
Για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας για τις μέλισσες, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η μέλισσα αλλά και τα οφέλη της, οι μαθητές/τριες της πέμπτης τάξης (E1) πήραμε συνέντευξη από τον μελισσοκόμο κ. Γιάννη Κόλλια. Πολύ πρόθυμα ο κύριος Γιάννης απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών/τριών μας και μοιράστηκε μερικές από τις γνώσεις του για τη μελισσοκομία μαζί μας.  Μας βοήθησε να κατανοήσουμε τα διάφορα είδη μελισσών, τους ρόλους τους στην κυψέλη και μας περιέγραψε με κάθε λεπτομέρεια πώς γίνεται το μέλι! Μας έδειξε τη κυψέλη, το σπιτάκι των μελισσών και μας αποκάλυψε τα πλούσια οφέλη που μπορεί να προσφέρει η θαυµαστή κοινωνία της μέλισσας και τα παράγωγά της. Μας εξήγησε πώς οι μέλισσες αλληλεπιδρούν μεταξύ τους μέσα και έξω από την κυψέλη. Μας βοήθησε να καταλάβουμε πόσο σημαντικό πλάσμα είναι η μέλισσα και γιατί είναι υποχρέωσή μας να τη προστατεύουμε όλοι. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία!
Σας ευχαριστούμε κ. Γιάννη για τη συνέντευξη που μας δώσατε!