Ανακύκλωση

Τον μήνα Φεβρουάριο, η επόμενη ομάδα (Τ ομάδα) έχει αναλάβει να διεκπεραιώσει το θέμα της Ανακύκλωσης ! Αρχικά, οι μαθητές έψαξαν στο ίντερνετ για φωτογραφίες και άρθρα σχετικά με την ανακύκλωση, προκειμένου να ενημερωθούν αλλά και να πάρουν ιδέες για την υλοποίηση του πρότζεκτ! Επίσης, μπήκαν στο Forum όπου αντάλλαξαν ιδέες με τους μαθητές της ίδιας ομάδας των υπόλοιπων σχολείων.

Στη συνέχεια, έφτιαξαν διάφορες μακέτες πόλης με τη δασκάλα των εικαστικών για να επιλέξουν την κατάλληλη ώστε μαζί με το HeRobot, να υλοποιήσουν τη δραστηριότητα της Ανακύκλωσης!

Επίσης, μαζί με την αντίστοιχη ομάδα του 8ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Φιλαδέλφειας, έφτιαξαν συνεργατικά ένα παιχνίδι στο Scratch και το έπαιξαν με τους υπόλοιπους συμμαθητές του πρότζεκτ!

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να μεταφερθείτε στο παιχνίδι: