Β’ τάξη

Την Τετάρτη 5/4/2023 στον Όμιλο Κινηματογράφου προβλήθηκε η ταινία μικρού μήκους "Β' τάξη" (2018) του Jimmy Olsson, μέσω της δυνατότητας που μας παρέχει η εκπαιδευτική πλατφόρμα CINEDU του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου.

Ακολούθησε η προσέγγιση της ταινίας με την αξιοποίηση του άρτιου εκπαιδευτικού υλικού του CINEDU, σε τέσσερις άξονες:

• ανάλυση των αφηγηματικών τεχνικών της ταινίας (γραμμική αφήγηση, αλληγορία),
  • εμβάθυνση στο περιεχόμενο (ρατσισμός και ανθρώπινα δικαιώματα, παιδαγωγική αντιμετώπιση της βίας),
  • παρουσίαση κινηματογραφικής γλώσσας (βάθος πεδίου και κοντινά πλάνα) και
  • βιωματική προσέγγιση (υλοποίηση της δραστηριότητας “Κάνε ένα βήμα”, για την ανίχνευση των ανισοτήτων στη σύγχρονη κοινωνία και τη στάση των μαθητών σε σχέση με τις διακρίσεις).

Κεντρικό θέμα ταινίας

Η καινούρια δασκάλα του σχολείου πέφτει θύμα των νεοναζί στην πόλη. Όταν επιστρέφει στη δουλειά της, διαπιστώνει ότι ο άνθρωπος που της επιτέθηκε είναι ο πατέρας ενός μαθητή της...