Λευκορωσία Παιδιά και Σχολείο

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα    Φαγητά           Παιδιά και σχολείο

Preschool educationΣχολείο στη Λευκορωσία

Στη Λευκορωσία, τα παιδιά πηγαίνουν στο σχολείο για έντεκα χρόνια. Τα τέσσερα πρώτα χρόνια είναι το δημοτικό σχολείο. Μετά ακολουθεί η κατώτερη και η ανώτερη δευτεροβάθμια. Η κατώτερη δευτεροβάθμια εκπαίδευση διαρκεί εννέα χρόνια, η ανώτερη δευτεροβάθμια εκπαίδευση διαρκεί 11 χρόνια. Μετά την ολοκλήρωση των προγραμμάτων κατώτερης δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι μαθητές μπορούν να συνεχίσουν να σπουδάζουν στα σχολεία ή τα γυμνάσια τους για δύο ακόμη χρόνια ή να παρακολουθήσουν ένα πρόγραμμα δευτεροβάθμιας επαγγελματικής εκπαίδευσης, όπου λαμβάνουν δευτεροβάθμια εκπαίδευση και επαγγελματική κατάρτιση. Το Γενικό Πιστοποιητικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ή Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης είναι το κύριο έγγραφο που επιτρέπει στους νέους να εγγραφούν σε ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Εάν σε ένα σχολείο φοιτά μεγάλος αριθμός μαθητών, οι τάξεις μερικές φορές συγχωνεύονται ή οι μαθητές έρχονται σε βάρδιες: κάποιοι ξεκινούν το σχολείο στις 8 το πρωί, άλλοι στη 1 το μεσημέρι. Τα σχολεία στη Λευκορωσία δεν έχουν ονόματα όπως  αλλά είναι αριθμημένα, όπως εδώ. Πηγαίνετε στο σχολείο με τον αριθμό 60 ή 79.

Το μάθημα διαρκεί 45 λεπτά. Φυσικά υπάρχουν και βαθμοί, αλλά απονέμονται από το 1 έως το 10. Το 10 είναι ο καλύτερος βαθμός. Ο Ιούνιος, ο Ιούλιος και ο Αύγουστος είναι σχολικές διακοπές! Η νέα σχολική χρονιά αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου.

Τα παιδιά δεν φορούν σχολική στολή, αλλά είναι υποχρεωτικό για όλους τους μαθητές να έρχονται με μαύρα ρούχα. Τα αγόρια φορούν σκούρο κοστούμι, τα κορίτσια φορούν παντελόνι ή φούστα με σακάκι. Πολλά κορίτσια φορούν ήδη παπούτσια με τακούνια στο δημοτικό σχολείο.