Σουηδία Άνθρωποι

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική        Φαγητά   Καθημερινότητα   Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά       Γιορτές

Σαάμι

Οι κάτοικοι της Σουηδίας

Η Σουηδία έχει περίπου δέκα εκατομμύρια κατοίκους. Ο αριθμός των 10 εκατομμυρίων ξεπεράστηκε τον Ιανουάριο του 2017. Στο τέλος του 2022, στη Σουηδία ζούσαν 10,54 εκατομμύρια άνθρωποι. Επομένως, ο πληθυσμός αυξάνεται. Κάθε χρόνο προστίθενται μεταξύ 60.000 και 80.000 άτομα. Το μεγαλύτερο μέρος αυτής της αύξησης δεν οφείλεται σε αύξηση των γεννήσεων, αλλά στη μετανάστευση.

Το 20% του πληθυσμού ανήκει σε άλλη εθνική ομάδα. Οι Φινλανδοί ζουν επίσης στη Σουηδία. Ονομάζονται Φιλανδοσουηδοί. Πολλοί από αυτούς μιλούν τα φινλανδικά ως μητρική τους γλώσσα. Οι Φιλανδοσουηδοί ζουν κυρίως στην κεντρική Σουηδία.

Οι αρχικοί κάτοικοι του βορρά της σκανδιναβικής χερσονήσου είναι οι Σαάμι. Περίπου 20.000 Σαάμι εξακολουθούν να ζουν στη Σουηδία. Εκτός από το κυνήγι και το ψάρεμα, έτρεφαν κυρίως ταράνδους. Σήμερα, μόνο λίγοι Σαάμι εξακολουθούν να το κάνουν αυτό.

Στη Σουηδία ζουν επίσης πολλοί άνθρωποι που γεννήθηκαν στο εξωτερικό και μετανάστευσαν στη χώρα. Εκτός από τους Φινλανδούς, αυτοί οι μετανάστες είναι κυρίως άνθρωποι από τη Συρία, το Ιράκ, την Πολωνία, το Ιράν, τη Σομαλία, το Αφγανιστάν και την πρώην Γιουγκοσλαβία. Πολλοί Ουκρανοί ήρθαν επίσης στη Σουηδία όταν ξεκίνησε ο πόλεμος στην Ουκρανία το 2022.

Αυτή η εκκλησία βρίσκεται στη Στοκχόλμη και ονομάζεται εκκλησία του Αγίου Ιακώβου. Η θρησκεία δεν παίζει σημαντικό ρόλο για πολλούς Σουηδούς.

Το 89% όλων των Σουηδών ζουν στην πόλη. Οι μεγαλύτερες πόλεις είναι η Στοκχόλμη, το Γκέτεμποργκ, το Μάλμε και η Ουψάλα. Πολύ περισσότεροι άνθρωποι ζουν στο νότιο τμήμα της χώρας από ό,τι στο βόρειο.

Θρησκεία στη Σουηδία

Το 54 τοις εκατό των Σουηδών είναι προτεστάντες. Ανήκουν στην Εκκλησία της Σουηδίας, την Ευαγγελική Λουθηρανική Εκκλησία της Σουηδίας. Μέχρι το 1999, ήταν η κρατική εκκλησία της Σουηδίας. Ο αριθμός των μελών της μειώνεται.

Το 1,1 τοις εκατό του πληθυσμού είναι καθολικοί. Περίπου το 5,1 τοις εκατό ανήκει στο Ισλάμ και το 1,2 τοις εκατό στη Χριστιανική Ορθόδοξη Εκκλησία. Πολλοί Σουηδοί δεν ανήκουν σε καμία εκκλησία.

Ποια γλώσσα ομιλείται στη Σουηδία;

Τα σουηδικά ομιλούνται στη Σουηδία. Η σουηδική γλώσσα είναι στενά συνδεδεμένη με τη δανική και, κυρίως, τη νορβηγική. Και οι τρεις προέρχονται από την Παλαιά Νορβηγική, τη γλώσσα των γερμανικών φυλών στη Σκανδιναβία. Οι Νορβηγοί και οι Σουηδοί μπορούν να συνεννοηθούν αρκετά καλά μεταξύ τους.

Τα σουηδικά έχουν πολλές διαλέκτους και ένας Σουηδός μπορεί να ακούσει από ποιο μέρος της χώρας προέρχεται κάποιος. Το σουηδικό αλφάβητο δεν έχει μόνο τα Ä και Ö ως ξεχωριστά γράμματα, αλλά και το Å. Προφέρεται περισσότερο σαν "ο". Το μικρό τεθλασμένο στην κορυφή είναι ένα "ο". Ένα παράδειγμα σουηδικής πρότασης: Barnet äter äpplet. Αυτό σημαίνει: Το παιδί τρώει το μήλο.

Ωστόσο, υπάρχουν και άλλες γλώσσες εκτός από τα σουηδικά, αν και σε μειοψηφία. Σε αυτές περιλαμβάνονται τα φινλανδικά, τα οποία ομιλούνται από τους Φιλανδοσουηδούς. Η φινλανδική γλώσσα Tornedal, μια φινλανδική διάλεκτος, ομιλείται επίσης στα σουηδο-φινλανδικά σύνορα. Πήρε το όνομά της από το Tornedal, μια κοιλάδα που σχηματίζεται από τον ποταμό των συνόρων.

Αν και οι Σαάμι μιλούν συνήθως σουηδικά, ορισμένοι από αυτούς μιλούν επίσης σααμικά.