Σουηδία Γιορτές

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική        Φαγητά   Καθημερινότητα   Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά       Γιορτές

Tanz um den Mittsommerbaum redaktionelles stockfotografie. Bild von attraktiv - 9845177Καλοκαίρι στη Σουηδία

Μαζί με τα Χριστούγεννα, το Καλοκαίρι είναι η πιο σημαντική γιορτή στη Σουηδία. Γιορτάζεται το Σάββατο μεταξύ 20 και 26 Ιουνίου. Αυτή την εποχή του χρόνου δεν σκοτεινιάζει στη Σουηδία. Το δέντρο του Μεσαίωνα, ένας στύλος διακοσμημένος με φύλλα και λουλούδια, στήνεται την Παρασκευή. Οι άνθρωποι χορεύουν σε κύκλο γύρω από αυτό το θερινό δέντρο. Υπάρχουν διάφοροι χοροί. Οι γυναίκες συνήθως φορούν ανοιχτόχρωμα φορέματα, τα κορίτσια φορούν στεφάνι στα μαλλιά τους.

Το Φεστιβάλ LuciaSt. Lucia Festival canceled

Τα Χριστούγεννα περιλαμβάνουν το Φεστιβάλ Lucia, το οποίο γιορτάζεται στις 13 Δεκεμβρίου. Είναι η ημέρα της Βασίλισσας των Φώτων. Αρχικά, την ημέρα αυτή εορταζόταν η μνήμη της Αγίας Λουκίας. Η μεγαλύτερη κόρη είναι η νύφη Lucia. Ξυπνάει την οικογένειά της το πρωί και σερβίρει πρωινό σε όλους. Φοράει μια μακριά, λευκή ρόμπα και ένα στεφάνι με κεριά στο κεφάλι της. Η Lucia και άλλα κορίτσια ντυμένα στα λευκά πηγαίνουν στη συνέχεια σε σχολεία, χώρους εργασίας ή γραφεία και τραγουδούν τραγούδια Lucia. Από αυτή την ημέρα και μετά, είναι παραδοσιακό να τρώτε ένα lussekatter, ένα μπισκότο, κάθε μέρα μέχρι τα Χριστούγεννα.

Τα κούτσουρα Yule αποτελούν μέρος της χριστουγεννιάτικης διακόσμησης στη Σουηδία.

Χριστούγεννα στη Σουηδία

Τα Χριστούγεννα ονομάζονται Jul στα σουηδικά και υπάρχουν όλα τα είδη των εθίμων που αποτελούν μέρος των σουηδικών χριστουγεννιάτικων εορτασμών. Τα παιδιά λαμβάνουν τα δώρα τους την παραμονή των Χριστουγέννων, δηλαδή στις 24 Δεκεμβρίου, όπως ακριβώς συμβαίνει και στη Σουηδία. Ωστόσο, η ημέρα αυτή είναι η κύρια γιορτή (και όχι η 25η και 26η Δεκεμβρίου). Γι' αυτό και πολλά πράγματα προετοιμάζονται ήδη στις 23 Δεκεμβρίου, για παράδειγμα μαγειρεύεται το χριστουγεννιάτικο ζαμπόν. Είναι το παραδοσιακό κύριο γεύμα. Τα μελομακάρονα (Pepparkakor) έχουν υπέροχη γεύση ακόμη και εν όψει των Χριστουγέννων.

Οι Σουηδοί έχουν επίσης ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο. Μια τυπική διακόσμηση είναι το Julbock: μια φιγούρα κατσίκας από άχυρο. Πριν ο Άγιος Βασίλης (Jultomte) φέρει τα δώρα, ο Julbock λέγεται ότι το έκανε... Λοιπόν τότε: God Jul - Καλά Χριστούγεννα!