Σουηδία Οικονομία

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική        Φαγητά   Καθημερινότητα   Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά       Γιορτές

Σουηδία: Ενισχύει το κράτος πρόνοιας με επιπλέον 2,3 δισ. δολάρια στις περιφέρειες | Sofokleousin.gr

Κράτος πρόνοιας Σουηδία

Η Σουηδία είναι μια ευημερούσα χώρα. Οι άνθρωποι κερδίζουν πολλά, αλλά πληρώνουν επίσης υψηλούς φόρους, δηλαδή εισφορές προς το κράτος. Αυτά χρησιμοποιούνται για την πληρωμή κοινωνικών παροχών και για την επένδυση χρημάτων σε καλή εκπαίδευση. Το κράτος στηρίζει τους πολίτες του σε περιόδους ανάγκης. Αυτό είναι επίσης γνωστό ως κράτος πρόνοιας.

Η οικονομία της Σουηδίας

Η οικονομία της Σουηδίας βασίζεται κυρίως στις εξαγωγές. Το ξύλο, το σιδηρομετάλλευμα και η υδροηλεκτρική ενέργεια διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτό. Οι κύριες βιομηχανίες παράγουν αυτοκίνητα, χαρτί, φάρμακα, μηχανήματα και ηλεκτρονικά είδη. Οι υπηρεσίες αντιπροσωπεύουν το 65% της συνολικής οικονομικής παραγωγής της χώρας, ακολουθούμενες από τη βιομηχανία με 33%. Μόνο το 1,6 τοις εκατό προέρχεται από τη γεωργία.

Σουηδία: Οι άμεσες ενισχύσεις εμποδίζουν την αύξηση της αγροτικής  παραγωγικότηταςΗ γεωργία της Σουηδίας

Τον 19ο αιώνα, η Σουηδία εξελίχθηκε από ένα κυρίως γεωργικό κράτος σε μια εκβιομηχανισμένη χώρα. Σήμερα, μόνο το δύο τοις εκατό του ενεργού πληθυσμού εξακολουθεί να απασχολείται σε αυτόν τον τομέα. Η γεωργία ασκείται κατά 90% του χρόνου στη νότια και κεντρική Σουηδία - στο βορρά κάνει πολύ κρύο. Οι κύριες καλλιέργειες είναι τα δημητριακά, όπως το σιτάρι και το κριθάρι, καθώς και οι πατάτες και η ελαιοκράμβη. Η γαλακτοκομία, δηλαδή η εκτροφή γαλακτοπαραγωγών αγελάδων, παίζει επίσης σημαντικό ρόλο.

Σουηδικές εταιρείες γνωστές και σε μας

Οι σουηδικές εταιρείες δεν δραστηριοποιούνται μόνο στη χώρα τους - και γι' αυτό πιθανότατα γνωρίζετε τουλάχιστον δύο από αυτές, δηλαδή την ΙΚΕΑ και την H&M. Και οι δύο έχουν καταστήματα και στην Ελλάδα. Μπορεί επίσης να γνωρίζετε τα αυτοκίνητα Volvo ή τα τηλέφωνα Ericsson.