Κορονοϊός, ο σωτήρας των παιδιών, του Άρη Πήλιου

Το μεγαλύτερο θέμα υπό συζήτηση αυτόν τον καιρό είναι ο κορονοιος, εννοείται πως είναι λογικό αφού έχει μεταβάλει τις ζωές μας τόσο έντονα. Αρχικά το ποιο για εμάς τα παιδιά είναι το ότι δεν έχουμε σχολείο που αυτό μας φαίνεται πολύ θετικό παρόλο την σημαντικότητα του. Θεωρούμε αυτόν τον ιο τον σωτήρα μας αλλά δεν σκεφτόμαστε την επικινδυνότητα του.Όλα τα παιδιά κάθονται και δεν κινούνται από τον καναπέ από την βαρεμάρα τους και παρόλα αυτά το θεωρούν
καλύτερο από το σχολείο , ίσως γιατί είναι σαν ένα μεγάλο διάλειμμα από το άγχος την βιασύνη και τις υποχρεώσεις. Αντιθέτως χάρεις την ανεπτυγμένη τεχνολογία το υπουργείο παιδείας βρήκε τον τρόπο ώστε παιδιά και καθηγητές θα μπορούν να κάνουν διαδικτυακά μαθήματα ώστε να μην καθυστερήσουν την ύλη και τα παιδιά να μην ξεχάσουν πως υπάρχει σχολείο.Έτσι έχουν ανατεθεί πολλά μαθήματα στα παιδιά για να μπορούν να εξασκούνται , για αυτό τελικά τα παιδιά αγαπούν τόσο πολύ το σχολείο , γιατί ακόμα και στις πιο δύσκολες καταστάσεις κάπως θα μπορέσει να τους κάνει να είναι πιο εργατικοί και να μην μένουν στάσιμοι .Που να ήξεραν πως όλα αυτά γίνονται για το καλό τους .