Την Παρασκευή, 7/4/2023, υλοποιήθηκε η Γ' Φάση της δράσης "Ημέρες Καριέρας". Μετά την ενημερωτική - διερευνητική περίοδο (Α΄φάση) που πραγματοποιήθηκε πριν τα Χριστούγεννα και την επίσκεψη (Β' φάση) στη Σχολή Επιστημών Αγωγής (επίκειται και στη Σχολή Μοριακής Βιολογίας) οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για μια σειρά επαγγελμάτα. Την ενημέρωση ανέλαβαν διακεκριμένοι/ες ομιλητές/τριες από τη σχολική μας κοινότητα. Γονείς & κηδεμόνες, εκπαιδευτικοί και ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό ανταποκρίθηκαν με προθυμία στην πρόσκλησή μας να παρουσιάσουν το επάγγελμά τους στους/στις μαθητές/τριες και να τους/τις ενημερώσουν σχετικά.

Οι ομιλητές/τριες καταναμέθηκαν ανά τρεις σε πέντε ομάδες κοινού επαγγελματικού προσανατολισμού. Ο/η κάθε ομιλητής/τρια είχε στη διάθεση του 10 λεπτά ώστε να παρουσιάσει το επάγγελμά του. Η κάθε παρουσίαση που συνδυάστηκε με εποπτικό υλικό (προβολή παρουσίασης, εικόνες, βίντεο κτλ.) πραγματοποιήθηκε δύο φορές προκειμένου να μπορέσουν να την παρακολουθήσουν όσο περισσότεροι μαθητές/τριες γινόταν-.Οι μαθητές/τριες ήταν χωρισμένοι σε ομάδες 20-25 ατόμων και είχαν τη δυνατότητα να δηλώσουν συμμετοχή σε δύο επαγγελματικές ομάδες. Στο τέλος της παρουσίασης κάθε επαγγελματικής ομάδας οι μαθητές/τριες διατύπωσαν ερωτήματα και έγινε σχετική συζήτηση.

Κατά γενική ομολογία η δράση στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία. Οι μαθητές/τριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και οι ομιλητές/τριες χάρηκαν την επαφή μαζί τους.

Οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη συνεργασία και -κυρίως- για τον χρόνο που διέθεσαν βάζοντας για λίγο σε δεύτερη μοίρα τις επαγγελματικές -κι όχι μόνο- υποχρεώσεις τους:

• στην κυρία Βαφειάδου Ελένη (Τεχνολόγο Ιατρικών Εργαστηρίων)
  • στην κυρία Γιαννακίδου Φωτεινή (Ψυχολόγο)
  • στην κυρία Καμαργιάννη Φιλιώ (Φυσικοθεραπεύτρια)
  • στον κύριο Κατεργάρη Μανώλη (Ηλεκτρονικό Μηχανικό)
  • στην κυρία Κουρτίδου Πελαγία (Οφθαλμίατρο)
  • στον κύριο Κουτσάκη Γιώργο (πρώην Ναυτικό)
  • στην κυρία Πασχαλίδου Παναγιώτα (Νοσηλεύτρια)
  • στην κυρία Ρούφου Δήμητρα (Τραπεζική Υπάλληλο)
  • στην κυρία Τσολακίδου Αγγελική (Ναυτιλιακή Οικονομολόγο)
  • στην κυρία Χωρινού Άννα (καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής & Προπονήτρια)

Η συνδρομή τους ήταν πολύτιμη και καθοριστική για τη δράση μας!