Ας αξιολογήσουμε το πρόγραμμα μας απαντώντας σε ρουμπρίκα…

Δημιουργήσαμε ρουμπρίκα - κλίμακα διαβαθμισμένων κριτηρίων για να αξιολογήσουμε το πρόγραμμά μας

Η τελική αξιολόγηση του προγράμματος πραγματοποιήθηκε με τη συμπλήρωση ηλεκτρονικής ρουμπρίκας: “Ρουμπρίκα αξιολόγησης Περιβαλλοντικού Προγράμματος "Να' χαμε και δυο στάλες μέλι" Σχολ. έτους 2023-24” από τους μαθητές/τριες. Ενδεικτικά οι απαντήσεις στην ερώτηση: “Σημειώστε εάν θέλετε να καταθέσετε κάποιο άλλο σχόλιο, παρατήρηση, πρόταση.” ήταν:

Μου άρεσαν κυρίως οι δραστηριότητες που κάναμε, όπως διάφορες παρασκευές και ψηφιακά παιχνίδια. Το πρόγραμμα ήταν διασκεδαστικό. Πάντα μαθαίναμε και κάτι.
Η κυρία πάντα μας φρόντιζε και μας περιποιούνταν. Σε κάθε συνάντησή μας, όλα τα παιδιά έφευγαν από το πρόγραμμα με γνώσεις μέσα από ψηφιακά παιχνίδια που ετοιμάζαμε αλλά και με γεμάτες κοιλίτσες.
Μου άρεσε η συνεργασία με την ομάδα και οι δραστηριότητες που κάναμε όλοι μαζί.
Η καθηγήτρια ήταν πολύ καλή, μας ενθάρρυνε και μας φρόντιζε πάντα, μάθαμε πολλά χρήσιμα πράγματα για τις μέλισσες καθώς και για τα προϊόντα της και κυρίως για το μέλι.
Πέρασα πάρα πολύ καλά! Είχε πάρα πολλά διασκεδαστικά παιχνίδια και ασχολούμασταν με πάρα πολύ ενδιαφέροντα θέματα. Φτιάξαμε μπισκότα, μπάρες δημητριακών, βαζελίνη, κηραλοιφή και πάρα πολλά άλλα πράγματα με μέλι. Ήταν πολύ ωραία!
Το πρόγραμμα της κυρίας Αγγελοπούλου μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και μάθαμε πολλά. Ενημερωθήκαμε για την ανατομία της μέλισσας, τα προϊόντα της και τις εργασίες της μέσα στην κυψέλη. Σε κάθε συνάντηση μας περίμενε φαγητό και η κύρια Αγγελοπούλου. Μου άρεσε πολύ και περάσαμε πολύ ωραίες στιγμές.
Πληροφορική, φυσική, βιολογία, γεωγραφία και γαστρονομία! Αυτά και άλλα πολλά περιελάμβανε το πρόγραμμα της κ.Αγγελοπούλου!
Όλα αυτά που γίνονται στο πρόγραμμα είναι καταπληκτικά! Η κυρία μας πάντα μας περιμένει με πολλές εκπλήξεις και νέα άλλα πολλά φανταστικά πράγματα! Οι δραστηριότητες μας κάνουν να μάθουμε κάτι διαφορετικό και να έχουμε ένα ωραίο χαμόγελο κάθε φορά που ερχόμαστε!!
Η κυρία ήταν πάντα πρόθυμη να μας τα μάθει όλα.
Όλα σε αυτό πρόγραμμα είναι τέλεια. Η κύρια πάντα μας περιμένει με τις πιο τέλειες ιδέες ώστε να μπορούμε όλοι να δημιουργούμε και κάτι. Πάντα όλοι φεύγουμε ευχαριστημένοι. Ευχαριστώ πολύ την κυρία Αγγελοπούλου για όλες τις γνώσεις που μου έχει προσφέρει !!!
Όλα ήταν τέλεια. Μου άρεσαν πολύ τα παιχνίδια kahoot που ανταγωνιζόμασταν όλοι να πάρουμε την πρώτη θέση και να πάρουμε ένα δωράκι! Ακόμα η κυρία Αγγελοπούλου είχε πάντα διάθεση να μας ευχαριστήσει.
Ήταν μια από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής μου στο γυμνάσιο. Λάτρεψα όλα τα παιχνίδια που δημιουργήσαμε, αλλά και όλες τις παρασκευές και συνταγές μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ που μου προσφέρθηκε μια τέτοια εμπειρία.

Ας αξιολογήσουμε τις γνώσεις μας με Escape room 6 θεματικών ενοτήτων: “Να΄χαμε και δυο στάλες μέλι”

Συνολική αξιολόγηση σε όλες τις θεματικές ενότητες:

"Να' χαμε και δυο στάλες μέλι..." Escape Room 6 θεματικών ενοτήτων (Εφαρμογή Genial.ly) με παραλαβή βεβαίωσης

Νικήτρια του ψηφιακού παιχνιδιού με τον καλύτερο χρόνο 2' και 24'' ήταν η Ιωάννα Κ. (από την ομάδα της κυψέλης της Τετάρτης) με τα δώρα της.

Τα αποτελέσματα ήταν για την ομάδα της Τετάρτης:

Αγνή 4’
Νίκη 5’
Αλεξάνδρα 4’
Ιωάννα 2'24'’
Ντάρα 2'26'’
Αθανασία 2'25'’
Βασιλική 6’
Ναταλία 3’
Παναγιώτα 9’
Φωτεινή Κ. 3'45'’
Παναγιώτης 2'40'’
Σπύρος 4'
Φωτεινή Π. 3’

Τα αποτελέσματα ήταν για την ομάδα της Παρασκευής:

Νίκος 3’
Ασημίνα 4’
Ελεάννα 4’
Ειρήνη
Απόστολος 3’
Μυρτώ
Ελπίδα 6’
Μιχαέλα 4’
Παναγιώτα
Σταυρούλα
Χρυσούλα
Τάσος 5’
Μαρία 4’
Δόμνα

Τρίπτυχο παρουσίασης δραστηριοτήτων μας

Δημιουργήσαμε το τρίπτυχο παρουσίασης των δραστηριοτήτων μας.

Για τις θεματικές ενότητες:

• Μύθοι-παραδόσεις-αινίγματα-παροιμίες-ποιήματα: 4 quizzes
  • Η ανατομία της μέλισσας: 3 quizzes
  • Η κοινωνία των μελισσών: 5 quizzes
  • Τα προϊόντα της μέλισσας: 5 quizzes
  • Η θρεπτική αξία των προϊόντων της μέλισσας: 6 quizzes
  • Η σημασία των προϊόντων της μέλισσας στην οικονομία της Ελλάδας: 2 quizzes

Ψηφιακό επιτραπέζιο παιχνίδι 46 ερωτήσεων.

15/04/2024 Επίσκεψη των μαθητών/τριών των Στ1′ και Στ2′ τάξεων του 5ου Δημοτικού Καλλιθέας στο σχολείο μας

Οι μαθητές/τριες της Στ1’ τάξης του 5ου Δημοτικού Καλλιθέας με τη δασκάλα τους Γεωργοπούλου Μαρία ΠΕ70 και Στ2’ τάξης με το δάσκαλό τους Τάκη Απόστολο ΠΕ70 και την Γκούρου Γεωργία, ΠΕ71 Δασκάλα Ειδικής Αγωγής, επισκέφτηκαν το σχολείο μας στα πλαίσιο της ομαλής μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και συμμετείχαν σε μία εκπαιδευτική δράση.

Κατά την συνάντηση αυτή, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας και να συμμετέχουν σε δύο ψηφιακά παιχνίδια kahoot “Ανατομία της μέλισσας” και ¨Κοινωνία μελισσών” 10 ερωτήσεων το καθένα της Περιβαλλοντικής μας ομάδας “Να’ χαμε και δυο στάλες μέλι…”. – αφού χωρίστηκαν σε 13 ομάδες – στο εργαστήριο Πληροφορικής. Οι νικήτριες ομάδες κέρδισαν σελιδοδείκτες της Περιβαλλοντικής ομάδας με παροιμίες για τη μέλισσα και μήνυμα “Φυτεύετε μελισσοκομικά φυτά”.

qw3   qw2  qw1

Δημιουργία ψηφιακού επιτραπέζιου παιχνιδιού “Να’ χαμε και δυο στάλες μέλι…”

Όλες οι ομάδες της Τετάρτης και της Παρασκευής συμπλήρωσαν ένα συνεργατικό έγγραφο σε Google docs 46 ερωτήσεων με 4 επιλογές απαντήσεων προκειμένου να δημιουργήσουν ένα ψηφιακό επιτραπέζιο παιχνίδι: "Να' χαμε και δυο στάλες μέλι..."

Η ομάδα της Τετάρτης

Η ομάδα της Παρασκευής

Το ψηφιακό επιτρπάζιο παιχνίδι επιμελήθηκαν οι: Ιωάννα Κ. και Ντάρα Ιλ., Αγνή Κ., Νίκη Μ. (από την ομάδα της κυψέλης της Τετάρτης), Αθανασία Κ. (από την ομάδα των εργατριών της Τετάρτης), Ασημίνα Ν. και Ελεάννα Ν. (από την ομάδα της κυψέλης της Παρασκευής) Μαρία Π. (από την ομάδα των εργατριών κυψέλης της Παρασκευής).

Από την ομάδα της Τετάρτης

Από την ομάδα της Παρασκευής